Harz Roller Kanarya Özellikleri

Harz Roller Kanarya ve özelliklerine bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Harz Roller Kanarya Özellikleri

Harz Roller kanarya kuşu 1800 tarihlerinde madenciler tarafından ocaklardaki gaz kaçaklarına karşı kullanılmışlardır. Daha sonra Almanya’da titizlikle üretilerek dünyanın her tarafına satılmıştır. Bir bakıma Almanya için ekonomi haline gelmiştir. Harz Roller kanarya kuşu bugün hâlâ saygın olup bakıcıları tarafından çok beğenilerek, her ülkede özenle yetiştirilip yarıştırılmaktadırlar.

Roller adını da kendine özgü bir ötüm şeklinden alır ve Almanya’da 2001’den beri Sankt Andreasberg'de bir Harz Roller Müzesi bulunmaktadır.

Harz Roller kanaryası bazen gagasını aralasa da, muhakkak gagası kapalı öter. Renkleri yeşil, parçalı veya sarı tonlardadır. Beyaz, kırmızı, diğer renklerdeki ve tepeli olan Harz Rollerleri eski cins Harz Rollerla eşlemekten kaçınılmalı, ünlü Alman üreticiler sevmiş olduğumuz eski Harz cinsini ötüm olarak zaten en üst seviyeye çıkarmışlardır. Eğer yeni nesil tepeli veya renk Harzerleriyle uygun olmayan eşleştirmeler denenirse, Harz Roller kanarya kuşunun ötüm kalitesi bozulur ve tamiri imkânsız bir değişim meydana gelir. Yeni nesil sayılan renk ve tepeli Harzerler,  Almanya’da uzun yıllar içerisinde meydana getirilmiştir, kısa zamanda olan bir buluş değildir. Yeni nesil Harz Rollerlerin renklilerine Farben-Gesangskanarien, tepeli olanlarına ise Positur-Gesangskanarien denir.

Harz roller kanaryası, derin ve buğulu ötümü ile dikkat çeken bir kanarya türüdür. Ötümündeki derinliği ve buğuyu dinleyebilmek adına sağlıklı bir kulağa sahip olmalı. Harz roller kanaryasının sesi bahsetmiş olduğumuz derinlik ve buğudan dolayı; ses düzeyi bakımından kulağı tırmalamayacak kadar kısıktır. Bu ses düşüklüğü kimi için bir avantaj, kimisi için ise bir dezavantajdır.

Harz roller, ötümü büyük oranda bozulmayan safkan bir ırk olmakla birlikte; nağmeleri kalıcı olarak kendisinde barındırır. Safkan bir ırk olduğu için ses kapma gibi belirgin bir özelliği yoktur. Çok nadir durumlarda Harz roller kanaryasının zaman içinde nağme seslerinde yükselme, eskisi gibi yapamama gibi durumları olabilir. Bazı durumlarda ise kanındaki safkanlığından şüphe ettiğimiz Harz roller kanaryaların dışarıdan ses aldığını söylense de bilinmelidir ki Harz roller kanarya her zaman orijinal kendi ötümü ile bilinir. Bozulmaz, diri ve karakterli ötüşü ile insanları mest eder. Harz Roller kanarya kuşunun boyu 14 cm’dir.

Harz Roller Kuşunun Cinsiyetinin Belirlenmesi

Harz Roller kanarya kuşunun normal dönemlerde göbeğinin altında yer alan yarıklar aynı gibi olsa da özellikle üreme dönemlerinde dişi ve erkek arasında farklılıklar görülür. Yarığa bakmak belirlenebilir. Erkek olan kanaryaların yarığı daha uzun ve çıkıntılı, dişilerin ise daha düz ve yuvarlaktır.

Bu yöntem ile tespit yaparken Harz Roller kanarya kuşunun, üreme döneminde olması gerekmektedir. Genellikle ilkbahar sonu ve yaz aylarında ürerler. Bu şekilde ayrım yapmak aynı zamanda tecrübe gerektirmektedir. Çok sayıda kuşa bakarak ve zaman içerisinde bu tecrübe kazanılır.

Harz Roller kanarya kuşunun erkek olanı dişilere kıyasla daha melodik seslere sahiptir ve daha iyi ötücü yetenekleri vardır. Fakat ötüşü zayıf ve melodik olmayan erkek kanarya veya tam tersi çok iyi ötücü özelliklere sahip bir dişi kanarya görmek mümkündür.

Bu şekilde ayrım yaparken özellikle deri değiştirme dönemini beklemek ve bahar aylarında kanaryaları direk olarak güneş ışığı altına koymak gerekir. Bu şekilde bir uygulama yapıldığında erkek birkaç dakika içerisinde melodik sesler çıkarmaya başlayacaktır.

Veteriner hekimlerin uygulayabileceği bazı yöntemler vardır. Birincisi erkek üreme organları olan testislerin veya dişi üreme organları olan yumurtalıkların tespitidir. Bu konuda uzman olan veteriner hekimler ultrason ile bu tespiti yapabilir veya karın kısmına anestezi altında yapılacak küçük bir kesi ile bu organlar tespit edilebilir.

Diğer bir yöntem ise kan alınarak özel laboratuvarlarda kromozomlara bakmaktır. Bunu yapan laboratuvar sayısı kısıtlıdır.

Harz Roller Kanarya Kuşunun Üremesi

Harz Roller kanarya kuşu, Mart-nisan ayları üreme dönemidir. Öncesinde yuva malzemeleri hazır edilmeli, vitamin ve mineral takviyesi yapılmalı ve kuşların tırnakları kısaltılmalıdır. Tüy döken, tünekte uyuklayan ya da anüs çevresine dışkı bulaşmış kuşlar üretime alınmamalıdır. Harz Roller kanarya kuşunun yumurtlama sonrası erkeğin farklı bir kafese alınması gerekir; aksi takdirde sürekli çiftleşmek isteyecek, yumurtaların kırılmasına neden olacaktır.

Harz Roller kanarya kuşunun Erkeği, dişiden önce kızışır. Bunu davranışlarındaki ve ötüşündeki değişiklikten anlamak mümkündür. Dişinin erkeğe cevap vermesi, onun da üremeye hazır hale geldiğini gösterir. Çiftleşme sonrası dişinin beslenmesine özen gösterilmeli; diyeti yeşillikler ve yumurta ile desteklenmelidir.