Pakistan (Patagonya) Muhabbet Kuşu

Pakistan (Patagonya) Muhabbet Kuşu be özellikleri hakkında tüm bilgilere bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Pakistan (Patagonya) Muhabbet Kuşu

Pakistan muhabbet kuşları, normal muhabbet kuşlarına oranla çok daha küçük olup, bir serçe büyüklüğündedirler. Adından da anlaşılacağı gibi ana vatanı Pakistan olan Pakistan muhabbet kuşu Suriye üzerinden ülkemize gelmektedir. Ticari amaçla getirilen bu küçük, çelimsiz kuş genellikle hastalıklı olup, yaşam süresi kısadır. Diğer türlerine kıyasla çok daha titiz ve iyi bakımla ömrü uzayabilir.

Renkleri; yeşil, mavi, sarı, gridir ve genel özellikleri diğer muhabbet kuşlarıyla benzeşir. Her ne kadar yurtdışından getirilen bir tür olsa da ülkemizde pek ilgi görmeyen, tercih edilmeyen bir türdür. Kafes büyüklüğü Pakistan muhabbet kuşunun küçük olması sebebiyle ortalama boyutlarda olabilir. Kafes içine yerleştirilen malzemeler temiz ve steril olmalıdır. Muhabbet kuşu yemleri ile beslenirler ve ek olarak veterinerin önereceği vitamin takviyesi verilebilir.

Pakistan Muhabbet Kuşunun Sağlığı ve Üretimi

Küçük ve çelimsiz olan Pakistan muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşlarına göre daha hassastır. Kafesinden, yemine kadar titiz olunmalı. Bulunduğu alanda hava akımı, rüzgâr olmamalıdır. Kafesi yüksek olacak şekilde konumlanalı, onu korkutacak seslerden diğer evcil hayvanlardan uzak tutmalı çünkü yüksek ses ve diğer evcil hayvanlar onun korkup, strese girmesine ve yaşamını kısaltmasına sebep olur.

Düzenli olarak temizlenmeyen kafesi, suluğu, yemliği Pakistan muhabbet kuşlarının cilt mantarı gibi hastalıklara sebep olurken kolaylıkla pirelenir de.

Pakistan Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Pakistan muhabbet kuşu diğer türdaşları gibi ilgi gösterildiğinde çabuk öğrenen ve kelime hafızası güçlüdür. Eğitim için yavru olması gerekmektedir.

Yavruyken sahiplenilen Pakistan muhabbet kuşu, yumuşak ve kısık sesle onu ürkütmeden yaklaşarak konuşması sağlanır.

Pakistan Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar?

Pakistan’da yetişen bu küçük ve çelimsiz kuş, iyi bir bakımla 8 – 10 yıl yaşarlar.

Pakistan Muhabbet Kuşlarının Cinsiyet Ayırımı

Erkek olanlarının yavruyken cere kısımları mor olur, büyüyüp geliştikçe morluk maviye, yetişkinliğe erdiğinde lacivert rengini alır.

Dişilerinse yavruyken beyaz, yetişkinliğe erdiklerinde kahverengi cere rengine sahip olurlar.

Pakistan Muhabbet Kuşlarının Fiyatı

Ülkemizde pek ilgi görmediği için Pakistan muhabbet kuşlarının fiyatları en düşük olan türdür.

Çoğunlukla yurtdışından ithadirler, ülkemizde üretilmezler. Fiyatları 120 – 150 arasındadır.