Sultan Papağanı Türleri

Sultan papağanı hakkındaki bilgiler ve sultan papağan türleri ile ilgili makaleyi sizler için derledik.

Sultan Papağanı Türleri

Sultan papağanlarının anavatanları Avustralya olmaktadır. Türkiye’de ise var olan papağan türleri arasında en çok sayıda olan türdür. Normal şartlarda 15 yıl olan yaşam süreleri düzenli ve iyi bir bakımla 22 yıla ulaşabilir. Genel olarak vücutlarında beyaz, gri ve sarı renkler vardır. Bunlar türlerine göre dağılım göstermektedirler. Yüzlerinin yanakları ile kulak kenarlarının üzerinde turuncu tüyler vardır. Bu özelliği ile diğer türlerden kolaylıkla ayrılırlar. Cinsiyetlerinde erkek olanlarda koyu renk görülür ve gözlerinin etrafını sarı tüyler kaplar. Gür sesleri ile çok fazla konuşmaları dikkat çeker.  Dişilerin renkleri soluk ve çok fazla sesleri çıkmamaktadır.

 Sultan Papağanı Türleri Genel Özellikleri

Pek çok papağan türüne göre evde beslenilmesi en kolay türdür.  Bundan dolayı evcilleştirilme süreçleri diğer papağan türlerinden daha hızlı verim sağlar.
Oyun sevmeleri ve sakin yapıları sayesinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.
İnsanlara alışma süreçleri de hızlıdır. Kolayca uyum sağlarlar.
Tıpkı insanlardaki gibi Sultan Papağanlarında da farklı karakterler mevcuttur.
3.  aylarını doldurmaları ile birlikte konuşmaları da başlar.
Konuşmaları birkaç kelime ile sınırlıdır.
Sıklıkla kullandığı bir kelimenin anlamını da öğrenebilme yeteneği vardır.
Hareketleriyle kendilerini anlatmaya çalışırlar.
Doğada en çok varlığını gösteren Sultan Papağanın rengi gri olur.
Doğası gereği uçma kabiliyeti doğal alanında daha da uzun sürer.  
Oyun oynamak için değil rahatsız olduğu ortamdan dolayı çığlık atar.
Tüylerinin en az olduğu bölge ayaklarıdır. Bu yüzden üşüdüklerini ilk oradan hissederler.
Dişi olanlar tek desibel ses çıkarırken, erkek olanları kornoya, zile benzeyen sesler çıkarırlar.

 Sultan Papağanı Türleri

Tam olarak 8 türüne rastlanılmıştır. Birçoğu kendiliğinden birçoğu da üreticilerinin belirlediği eşleştirmeler doğrultusunda mutasyona uğramıştır. Evlerde beslenen en çok üretimi olan Sultan Papağanları da sırası ile şöyledir:

1. Albino Sultan Papağanı: Albino adından da anlaşılacağı gibi renkleri bembeyaz gözleri ise kıpkırmızıdır. Melani pigmentinin olmamasından kaynaklı vücutları tek bu renktir. Türlerin içinde en az görülen türdür.
2. Cinnamon Sultan Papağanı: Bu türün ise vücut renkleri açık gri olmakla beraber kanatlarının kenarında 2 cm kalınlık gösteren beyaz şeritler bulunur. Yüzlerinde turuncu turuncu benekler vardır. Bu yüz renkleri cinsiyet durumlarına göre değişmektedir. Son olarak da ayaklarında ve bazılarının gagalarında siyah renk görülür.
3. Lutino Sultan Papağanı: Sarı ve beyaz renkte olmakla birlikte tıpkı cinnamon sultan papağanı gibi turuncu beneklere de sahiptiler. Kanatlarında ve yüzlerinde sarı renklere rastlanabilir. En çok rastlanan türü olurken tüm renkleri tamamen sarı da olabilir.
4. Normal Grey Sultan Papağanı: Adından da hareketle koyu gri renktedirler. Diğer türler gibi onlarında turuncu benekleri vücutlarında yer alır. Kanatlarının hemen kenarında beyaz şeritler yer alır. Cinnamon sultan papağanı gibi cinsiyetlerine göre yüz renkleri değişir. Ve yine ayakları ile gagalarında siyah renge rastlanır. Kuyruk sokumlarından başlayıp kanatlarının altına kadar devam eden sarı renkli yatay çizgiler bulunur.
5. Pearly Sultan Papağanı: Diğerlerinden farklı olarak bir tüyünde iki rengi görebilirsiniz. Tüylerinin uç noktasından gelen renkler köklere doğru inildikçe değişim gösterir. Anne ve babasının kalıtımsal özelliklerine bağlı olarak mutasyona uğrar ve renk değişimi yaşar.  Ve yine diğer türlere benzer olaraktan turuncu beneklere sahiptir.
6. Pied Sultan Papağanı: Sarı, beyaz ve gri olmak üzere üç rengi vücutlarında yer alır. Kanatlarının üzerinde ise gri renkler görülür. Renklerin dağılımı türü arasında değişim gösterebilir. Turuncu benekler de yüzlerinde mevcuttur.