Latino Muhabbet Kuşu

Latino Muhabbet Kuşu ve özellikleri hakkında bilgileri sizler için derledik. Umarım beğenirsiniz.

Latino Muhabbet Kuşu

Latino muhabbet kuşlarının gövde, kafa ve kanatları saf sarıdır. Yanak kısımları gümüş rengi, gagaları turuncu, pençeleri pembe, gözleri beyaz halka içinde kırmızı, kuyruk kısımları sarı ve beyazdır. Boyları ortalama 18 santimetredir. İnsanlarla birlikte olmaktan mutlu olurlar. Kelime hafızaları güçlü olduğundan unutmadan, öğrendikleri kelimelere yenilerini ekleyerek hızlıca konuşurlar. Oyuncudurlar, oyuncakları severler.

Latino Muhabbet Kuşlarının Cinsiyet Ayırımı

Tür olaran birbirlerinden çok fazla cinsiyet ayırımı olmayan Latino muhabbet kuşlarının dişilerinde cere kahverengi, erkeklerinde ise pembedir.

Latino Muhabbet Kuşlarının Sağlık Sorunları

Muhabbet kuşlarının Latino türü diğer türleri gibi bulunduğu ortamın hava akımından, rüzgârdan, siteril olmayan kafeslerinden, yiyeceklerinin ona uygun olmayışından dolayı üşütme, mantar ve cilt hastalıklarına yakalanırlar.

Latino muhabbet kuşlarının kafesleri, papağan kafesi büyüklüğünde olmalı. İçine konacak olan ihtiyaç malzemeleri ve oyuncaklarıyla birlikte kafes sık sık temizlenmeli ve steril olmalıdır. Bulunduğu alanda hava akımına ve rüzgâr almamasına dikkat edilmeli.

Yemlerini ambalajlı kapalı olanlarından tercih edilmeli. Açık yemler hastalık taşıyor olabileceğinden sakıncalıdır.

Sağlıklı beslenme için haftada bir iki defa koçanlı taze mısır, bir iki damla yoğurt ve sürekli olarak kafesinde bulunması gereken ise mürekkep balığı kemiği ya da istiridye kabuğu olmalı. Veterinerin önerisiyle vitamin takviyesi de verilebilir.

Kafes temizliği ve beslenme haricinde Latino Muhabbet kuşlarının kendi temizliğine de dikkat edilmeli. Evcilleştirme eğitimi esnasında onu yıkanmaya alıştırmalı. Kafese yerleştirilecek banyolukla birlikte Latino muhabbet kuşu içindeyken küçük bir sprey şişesi yardımıyla az az ılık su püskürterek yıkanmasına yardımcı olmalı. Evin duşunda yıkanacak ise suyun ılıklığı kadar tazyikli olmamasına dikkat edilmeli. Ayrıca sabun ve şampuan asla kullanılmamalıdır.

Yaşanacak herhangi bir sağlık sorununda internete, kuş satışı yapan ticarethanelere değil, veterinere başvurulmalıdır.

Latino Muhabbet Kuşlarının Ömrü

Latino muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 8 -10 yıldır ve fakat diğer tür muhabbet kuşlarında olduğu gibi iyi ve steril bakımla ömrü bir iki yıl uzayabilir.

Latino Muhabbet Kuşu Fiyatı

Hızlı öğrenen, şarkılar söyleyebilen, insanlara yakınlık gösteren Latino muhabbet kuşunun fiyatı 50 – 200 TL. aralığındadır.