Milinois (Malinua) Kanarya Özellikleri

Milinois (Malinua) Kanarya Özellikleri hakkında bilgilere bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Milinois (Malinua) Kanarya Özellikleri

Belçika Bülbülü olarak bilinen Malinua kanarya kuş türü oldukça çeşitli seslere sahiptir. Bu yüzden dinlemek için tercih edilen bir türdür. Çok çeşitli ve geniş bir repertuvara sahiptir çeşitli melodiler ile öterler bu da onları vazgeçilmezler arasında kılar.

Türkiye’de Malinua ve Waterslager adıyla anılırlar aynı ırk olmalarına rağmen iki ayrı tür olarak adlandırılırlar. Belçika ve Hollanda türleri olarak ikiye ayrılır. Aynı sesler ile öterler makamları aynıdır ama ötme biçimleri farklıdır.

Waterslager kanarya kuşu endamlı zarif baş biçimli gagası ince ve gözleri siyah ve parlaktır.  Boynu uzun ince göğsü az kabarık kanatları vücuduna tam olarak yapışıktır. 15 ile 17 cm arasında boyu değişmektedir. Düz sarı renklerindedir ama günümüzde lekelilerine de rastlamak mümkündür.  Dişileri iyi yavru bakarlar.

Her iki türde vuruşlu ve makaralı ötebilirler ama Belçika daha sesli ve baskın öter. Çok iyi olanlar hariç Bülbül makamı olan Tjokken, artı rulesi ve metal sesleri daha cılızdır ve duyulması zordur. Belçika Kanaryaları en iyi oldukları sesler Akar-Kaynar ve çağlayan su makamlarıdır.

Vuruşlu ötüm biçimleri ve çınlayan nağmeler ile öten Hollanda Waterslager bu özelliklerinden ötürü Belçika Malinois türünden daha sesli bir izlenim yaratsalar da biri sesli diğeri sessiz ötüyor demek pek doğru olmaz.

Türüne bakmaksızın iyi eğitim verildiğinde her iki türde eksiksiz nağmeler ve vuruşlarla insanı mest ederler. Bu Türde seslere hâkim olmak çok önemlidir nağmeleri ve eksikleri anlamak iyi bir kulak ile birlikte uzun tecrübe ister.

Malinois (Malinua) kanarya kuşunun boyu 15 – 17 cm’dir. Başı ve tepesi düz, gözleri orta irilikte olup parlak ve siyahtır. Göğsü hafif kabarık, dalgalı ve duruşu zariftir. Kanatları vücuduna yapışıktır. Kuyruğu balık kuyruğuna benzer, çatallı, rengi sarı ve beyaz olup arada siyah çizgiler bulunur.

Malinois (Malinua) Kanarya Kuşunun Cinsiyet Belirlenmesi

Malinois (Malinua) kanarya kuşunun erkekleri, dişilere göre koyu sarıdır. Altlarına bakıldığında, erkeklerinki (Fİ) yapmış şeklindedir. Erkek öter, dişi ötmez. Erkekleri hareketli ve görkemlidir.

Malinois (Malinua) Kanarya Kuşunun Üremesi

Malinois (Malinua) kanarya kuşu dönem olarak erkeklerin 8 ayı, dişilerin ise 10 ayı geçmiş olmalı. Çünkü dönemlerde erişkinliğe erişmiş olurlar. İklime göre biraz değişiklik gösterse de zaman aralığı ise Mart ile Temmuz ayları arasıdır.

Malinois (Malinua) kanarya kuşu eş seçimlerinde erkekler yağsız ve ince, dişiler besili ve güçlü olmalıdır. Dişilerin tırnakları kısa ve temiz ayrıca her iki cinsin de bağırsakları da temiz olmalıdır.

Dişiler ve erkekler aynı yuvada bulunurken kızışma dönemine yardımcı olmak için her gün kademeli bir şekilde ısı ve ışık arttırılmalı. Bu süreçlerin aşamalarının eksiksiz olarak tamamlanması ve çiftleşmenin gerçekleştirilmesi için uygun ortamın tamamlanması ile birlikte dişi çiftleşmek istediği erkeği seçer ve çiftleşme gerçekleşir.