Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslovak muhabbet kuşu hakkında bilgi ve özelliklerini öğrenmek istiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslavak muhabbet kuşu, Çek Cumhuriyeti’ne ait bir ırk olduğundan bu adla anılmaktadır. Diğer türlere göre daha uzun ve iri olduğundan ülkemizde üreticilerin en çok ilgi gösterdiği türdür. Kuyrukları uzun ve gösterişlidir. Kanat yapısı gelişmiştir, yumurtlama süreçleri verimlidir, iyi ebeveynlerdir, her renkten Çekoslavak muhabbet kuşu bulunmaktadır. Yanak benekleri daha fazla ve büyüktür. Cere, dişilerde kahverengi, erkeklerde pembedir. Ayak ve bacaklar açık pembe ya da griye yakın bir renktir. Boyları yirmi santimetreyi bulur. Ağırlıkları kırk gramdır. Tek yaşamı tercih etmeyen Çekoslavak muhabbet kuşu, doğal ortamında da sürüler halinde yaşadığından, evcilleştirildiğinde de çift olmayı tercih eder ki bu durumda iki kuşa uygun kafes ve kafes içi malzemeler bulundurulmalıdır.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Sağlığı ve Yaşamı

Çekoslavak muhabbet kuşunun iyi bakımla ömrü 8 – 12 yıldır. Diğer türleri gibi kapalı ambalajlı yemler ek olarak taze sebze, meyve ve kuruyemiş (Buğday, elma, marul, fındık, arpa, kuskus, mısır, papaya, mango) ile beslenebilir. Veterinerin önereceği vitaminlerden de verilebilir.

Kafes ve içindeki malzemelerin temizliği çok önemlidir. Kafes düzenli temizlenmemesi halinde bakteriler üreyerek mantar hastalığına, cilt sorunlarına sebep olur. Kafes uçuşuna, hareketlerine uygun şekilde döşenmiş ve büyük olmalı. Gaga taşı mürekkep balığı kemiği ve mineral gaga taşı olmalıdır.

Yemlerden elde edemediği mineralleri almak için mutlaka kafesinde kuş kumu olmalıdır. Aksi halde kafesin içindeki malzemelere çarparak kendisine zarar verebilir. Kafesin konumlandığı alanda hava akımı, rüzgâr olmamalı aksi takdirde Çekoslavak muhabbet kuşu kolaylıkla üşütüp, hastalanabilir. Diğer kuşlarda olduğu gibi en sık görülen rahatsızlıklar; e coli, cocsidioz, salmonella gibi ishal ve mantarlardır.  Mantar hastalığı en çok gaga etrafı ve gözlerinde görülmektedir. Çekoslavak muhabbet kuşunda hastalık belirtisi görüldüğünde, kuşçulara değil veterinere götürülmelidir.

Çekoslavak Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Çekoslavak muhabbet kuşunun erkekleri, dişilere oranla daha hızlı konuşmayı öğrenir ve kelime hafızası güçlüdür. Konuşmayı öğrendiğinde bir plak gibi döner.

Çekoslavak Muhannet Kuşunun Fiyatı

Ülkemizde iriliği ve gösterişli kanat ve kuyruk yapısıyla ilgi gören Çekoslavak muhabbet kuşunun fiyatı 50 – 80 TL. arasındadır.