Muhabbet Kuşları Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşları cinsiyet ayrımı nasıl yapılır bu konuda bu makalemizde sizlere anlatmaya çalışacağız.

Muhabbet Kuşları Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı için öncelikle kuşun sekiz aydan büyük olması gerekir. Bunu anlamak için yavru muhabbet kuşun kafasındaki yatay çizgiler, kuşun ceresine kadar gelir. Yetişkinlerde bu çizgiler kaybolur. Yavru muhabbet kuşunun gözleri siyahtır. 4 ile 6 aylıkken grileşir, 6 ile 8 aylıkken gözün etrafında gri halka oluşur. Sekiz aydan büyük muhabbet kuşunun gözü etrafındaki halka beyaza dönüşür.

Muhabbet kuşunun dişi ya da erkek olduğu cere renginden anlaşılır. Ve yukarıda belirtildiği gibi cinsiyet ayrımının doğru yapılabilmesi için kuşun sekiz aylıktan büyük olması gerekmektedir. Çünkü yavrularda cere rengi birbirine benzer ve bu yanıltıcı olabilir.  Yine de yavru muhabbet kuşunun cinsiyetini öğrenmek isteyenler; Dişi yavrunun cere rengi pembe, mor çevresi beyazdır. Erkek muhabbet kuşu yavrusunun cerre ve çevresi yani tamamı mor ya da pembe olur.

Muhabbet kuşlarının gagalarının üst kısmında yer alan cere, erkek ve dişilerde farklı renge sahiptir. Cerenin rengi mavi ve tonlarında olduğunda muhabbet kuşunuzun erkek, sarı ve tonlarında olduğunda ise kuşunuzun dişi olduğunu anlayabilirsiniz. Erkek muhabbet kuşlarında çok erken dönemlerde cere rengi belirginleşir ve sonrasında çok fazla değişme yaşanmaz, ancak dişi kuşlarda durum biraz daha farklıdır. Dişi muhabbet kuşlarını dönem dönem cere renklerinde değişiklik gözlenebilir. Dişi kuşların çiftleşme döneminde cere renkleri koyulaşarak, kahverengi renge dönüşür. Erkek kuşlarda ise çiftleşme döneminde cere renginde herhangi bir değişim yaşanmaz.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımında Erkek ve Dişi Farklılıkları

Erkek ve dişi kuşlar arasındaki bazı davranış farklılıkları da, muhabbet kuşu cinsiyet ayrımında belirleyici unsurdur. Dişi kuşlar, erkek kuşlara kıyasla çok daha hareketsizdirler. Erkek kuşlar sürekli hareket halindedir. Dişi kuşlar; agresif ve saldırganken, erkek kuşlar daha uysaldır. Dişi kuşlar az öter, erkek kuşlar ise uzun uzun ötmeyi severler. Vücut şekillerindeki farklılıklarla da kuşların cinsiyetlerini anlamak mümkündür. Erkek muhabbet kuşlarının kafaları daha büyük ve yuvarlak, dişilerinki ise basıktır. Tüy renkleri de farklılık gösteren iki cinste, erkeklerin tüyleri parlak ve canlı, dişilerinki ise daha mat ve donuk renklerdedir. Tüm bunlara bakarak muhabbet kuşlarında cinsiyet ayırımı yapmak mümkündür, ancak en net sonucu yine de cere rengi belirlemektedir.

Albino ve lutino cinsi muhabbet kuşlarında istisnai bir durum vardır;

  • Cere, parlak ve kirli beyaz renkteyse erkektir.
  • Cere, mat ise dişidir.