Norwich Kanarya Özellikleri

Norwich Kanaryalar ve özellikleri hakkında makalemizi sizler için derledik.

Norwich Kanarya Özellikleri

Norwich kanarya kuşunun ana vatanı İngiltere’dir. Crest kanaryaları ile çok benzerdirler. Şapkaları yoktur, Kısa ve tıknazdırlar. Vücut yapısı, duruşu ile ön planda olan bu kuşun boyu 15,6 – 16,5 cm arasındadır. Norwich kanaryanın, başı büyük ve yuvarlaktır. Diğer türlerden farklı olarak kuyruk talazları yoktur. Renk ise Norwich kanarya kuşunda ayrı bir öneme sahiptir, renk mamalarıyla beslenir.

Göğsü dolu ve geniştir. Gaganın altından, kuyruk dibine kadar yarım ay şeklindedir. Sırtı geniş, hafif yuvarlaktır. Sırt ve göğüs mesafesi Norwich kanaryasında yuvarlakmış gibi bir görüntü verir. Gözlerinin üstünde kaşa benzeyen tüyler bulunur.

Norwich kanarya kuşunun başı büyük, geniş ve yuvarlaktır. Gagası kısa ve konik, boyun ve ense, ense kısa, dolu ve geniştir. Kanatları, kısa ve vücuduna yapışıktır, vücudundan sarkmaz.

Tüyleri Zengin ve parıltılıdır Norwich kanarya kuşunun. Kalça üzerinde ve civarında horoz tüyleri yoktur. Kuyruğu kısa ve dar olduğu gibi hırpalanmış olmaz. Bacakları kısa, baldır görünümündedir.

Renk mamasıyla beslenen Norwich kanarya kuşunun tüy renklerinin tamamı aynı renktedir. Sakin ve mağrur, yarı dik duruş, sağlıklı ve dayanıklı bir kuştur. Ortalama yaşam süresi 10 -12 yıldır.

Norwich Kanarya Kuşunun Cinsiyet Belirlenmesi

Norwich kanarya kuşu, kendine özgü yaşam tarzı olan ve takip edilmesi gereken bir türdür. Cinsiyetini öğrenmek için belirli bir evre gerekmektedir. Dış görünümleri, tüyleri, renkleri cinsiyet ayrımına dikkat çekse de çok zaman yanıltıcı olmaktadır.

Yumurtadan çıkan kuşun cinsiyeti hemen anlaşılmaz bunu için altı ile dokuz beklemek gerekir. Karınlarının altlarında yer alan yarık uzun ve çıkıntılıysa erkek, düz ve yuvarlak ise dişidir. Ve belirtilmeli ki, bu yarıklar ancak üreme döneminde kendini net olarak gösterirler. Bir başka cinsiyet belirleme yöntemi ise ses ve ötüşleri olabilir. Erkekler daha ritmik, uzun ve yüksek sesle öterler. Dişileri daha düşük tonda ve melodiktir.

Bunların yanında en kesin sonucu da veterinerlerden almak mümkün. Veterinerin yapacağı kan testi ile belirleneceği gibi yine veterinerin gerçekleştireceği küçük cerrahi müdahaleyle üreme organı tespit edilip dişi ya da erkek olduğu belirlenir.

Norwich Kanarya Kuşunun Üretimi

Norwich kanarya kuşunun üretimi oldukça zordur. Kanarya üretimi için bahar ayları tercih edilmeli, eşleşeceği kanaryanın sağlıklı, tüylerin altındaki deri pembe ve karın kısmı siyahlaşmamış olmalı.

Bahar aylarında eşleşip, üretilen Norwich kanarya kuşu için farklı mevsimlerde de yapay üreme ortamı yaratılarak üremesi sağlanabilir. Bunun için ortamın 15 – 20 derece olmalı ve günde 1o – 12 saat ışık verilmeli. Norwich kanarya kuşu için bahar aldatmacası kolay değildir, baharın kokusunu fark ederler ve bu kokunun yokluğunu hissederler. Bu olumsuzluğu gidermek için yapay kokular kullanılabilir.

Neşeli ve uzun ötüşlerine başlayan Norwich kanarya kuşu eşleşme zamanına girdiğini belli eder. Dişi ve erkek eşleşmek için buluştuğunda, yuvaları kış aylarında keçeden, yaz aylarında ketenden olmalıdır.

Çiftleşen kanaryanın 4 – 5 yumurtası olur. Bu süre zarfında dişiler asla rahatsız edilmemeli. Yumurtlama döneminde kalsiyuma ihtiyaç duyan dişilere mürekkep balığı kemiği verilmeli. 4. Yumurtadan sonra yumurtaya yatar ve ilk yumurta ile son yumurta arasına zaman farkı yaratır, ilk yavru ölebilir. Bu nedenle ilk yavru yuvadan alınmalı yerine sahte yumurta konulmalı. 4. Yumurtadan sonra Norwich kanarya kuşunun yuvasına, alınmış olan yumurtalar geri konmalı.

Ortalamam 13 günde yumurtadan çıkan Norwich kanarya yavruları, özel mamalarla ya da haşlanmış yumurta karışımlarıyla beslenmeli. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, yuva değiştirilip, dezenfekte edilmeli. Yavrulara erkek baksa da, nadir olarak yuvayı rahatsız ettikleri görülür. Bu durumda erkek Norwich kanarya kuşunu ayrı bir kafese almalı.