Bilimsel Araştırma: Papağanların Kendi Müzik Tercihleri ​​Vardır

Papağanların müziğe karşı doğal bir çekiciliği vardır, bu da tüylü arkadaşınızın etrafında radyoyu veya CD çaları açtıysanız belirgindir. Eğer sevdikleri bir melodiyse, muhtemelen kendi başlarına küçük bir şarkı söyleme ve dans rutini gerçekleştireceklerdir.

Bilimsel Araştırma: Papağanların Kendi Müzik Tercihleri ​​Vardır

Papağanların müziğe karşı doğal bir çekiciliği vardır, bu da tüylü arkadaşınızın etrafında radyoyu veya CD çaları açtıysanız belirgindir. Eğer sevdikleri bir melodiyse, muhtemelen kendi başlarına küçük bir şarkı söyleme ve dans rutini gerçekleştireceklerdir.

Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışma, papağanların müzikleri söz konusu olduğunda oldukça titiz olduklarını, çoğu zaman bir müzik türünü diğerine tercih ettiklerini ortaya koymaktadır.

Çalışma Hakkında

Tıpkı müzik söz konusu olduğunda kendi beğenilerimiz ve beğenmediklerimiz olduğu gibi, papağanlar da öyle. Uygulamalı Hayvan Davranışı Bilimine sahip araştırmacılar, iki Afrika Gri papağanının belirli müzik türlerine maruz kaldıklarında tepkilerini yakından izlediler.

Papağanları birkaç hafta izledikten sonra, kuşlardan birinin daha yumuşak bir “yolun ortasında” melodiyi tercih ettiğini, diğerinin ise modern pop rock'tan hoşlandığını gördüler.

Bazı bilim adamları ve kuş uzmanları, müzik söz konusu olduğunda papağanların kendi kişisel tercihlerine sahip olduklarına inanırken, bu teoriyi sağlamlaştırmak için yapılan ilk testlerden biridir.

Bu çalışmada dikkat edilmesi gereken önemli bir şey, ona katılan tüm papağanların dans ve tekno müzik için güçlü bir hoşnutsuzluğa sahip olmalarıdır.

Papağanlar dans etmek, başlarını eğmek ve sevdikleri müzikle yaptıkları gibi şarkı söylemek yerine, bu müzik onların huzurunda çalındığında çığlık atacak ya da başka rahatsız edici sesler çıkaracaklardı.Ancak müzik kapatıldıktan sonra papağanlar eğlenceyi seven benlikleri olmaya geri döndüler.

Peki, çalışma sırasında papağanları hangi sanatçılara maruz bıraktılar? Raporlara göre, araştırmacılar Bach, U2, Kimyasal Kardeşler, Prodigy, Joan Baez ve UB40'I oynadılar. Klasik müzik papağanlarla çok yönlü bir hit gibi görünse de, çoğu Chemical Brothers ve Prodigy için güçlü bir hoşnutsuzluğa sahipti.

Lincoln Üniversitesi'nden Dr. Franck Peron şunları söyledi:

"Elektronik dans müziği onlar için uygun değildi. Ofiste telsizimiz açıktı ve çok hızlı bir vuruş olduğunda çığlık atmaya başladılar; dostça, iletişimsel bir şekilde değil, sıkıntılı, korkmuş bir şekilde. Bir ses olduğunda pop müzikten hoşlanıyor gibiler."

Papağanların neden Chemical Brothers ve The Prodigy gibi dans ve tekno müziğe karşı güçlü bir hoşnutsuzluğa sahip oldukları tam olarak belli değil. Araştırmacılar, beyninin müziği nasıl yorumladığıyla ilgili olabileceğine inanıyor, ki bu aslında bizimki gibi. Düzensiz desenler ve hızlı hareket eden ritimler küçük bir papağan için aşırı olabilir; bu nedenle, doğal olarak daha yumuşak melodileri tercih ederler. Bunun tüm papağanlar için doğru olup olmadığı henüz belirlenmemiştir. Bu olursa, stresli ve yalnız bir papağanın belirtilerini bildiğinizden emin olun.

Şarkı boyunca dans eder, başını zıplatır ve şarkı sözlerine ayak uydurmak için elinden geleni yapar. Koro bölümünü ne zaman söyleyeceğini kesinlikle söyleyebilirsin, çünkü bunu oldukça iyi yapıyor. Tabii ki Grammy'ye layık bir performans değil, ama bir papağanın bunun ne yaptığını başarması etkileyiciden daha fazlası.

Gangnam Style şarkısı, Güney Kore'nin Seul Kentindeki Gangnam Bölgesini ifade eder ve burada başka hiçbir yerde bulunmayan benzersiz bir moda unsuru vardır. Başlangıçta Güney Kore'de piyasaya sürülmesine rağmen, hızla Psy'nin beklentilerini aşan uluslararası bir hit oldu. Video şu anda yalnızca 4 milyondan fazla günlük görüntüleme alıyor.