Egzersiz neden Kuşlar için Çok Önemlidir?

Çoğu zaman bir kuş için iyi beslenmenin, doğru sosyalleşmenin ve iyi veteriner bakımının önemi hakkında konuşur ve yazarız, ancak egzersiz hakkında konuştuğumuzda, her kuşun ömrünün uzun ömürlülüğünde ne kadar önemli bir rol oynadığını anlamalıyız.

Egzersiz neden Kuşlar için Çok Önemlidir?

Çoğu zaman bir kuş için iyi beslenmenin, doğru sosyalleşmenin ve iyi veteriner bakımının önemi hakkında konuşur ve yazarız, ancak egzersiz hakkında konuştuğumuzda, her kuşun ömrünün uzun ömürlülüğünde ne kadar önemli bir rol oynadığını anlamalıyız.

İyi aerobik egzersiz, kuşlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir.

Kuşunuz için Egzersizin Faydaları Tam olarak nedir?
Tıpkı insanlar gibi, kuşlarda egzersiz yapmak genel sağlıklarında ve refahlarında önemli bir rol oynar. İyi aerobik egzersiz, bir tür doğal yağ olan kolesterol ve trigliseritlerini düşürür.

Aynı zamanda vücut yağını azaltmaya, kas kütlesini arttırmaya, endorfinleri (beyinde iyi olma hissi yaratmaya yardımcı olan bir kimyasal) artırmaya ve kuşunuz için aşırı hormonal aşırı yükü azaltmaya yardımcı olur. Basit egzersizin kuşlara birçok yönden yardımcı olabileceğine inanmak zor olabilir, ancak insanlara benzer şekilde, kuşlar egzersizden büyük ölçüde yararlanır.

Kuşlar yüksek kolesterol ve aşırı kilo aldıklarında, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle egzersizleri kuşlarınızın günlük yaşam tarzına uygulamak çok önemlidir. Refakatçi bir kuşta sağlıklı bir kolesterol seviyesi 200'den azdır.

Bir kuş veterineriyle kolesterol düzeyleri hakkında konuştuğunda, son zamanlarda 6000'in üzerinde kolesterol seviyesine sahip olduğunu gördüğü yeni bir Mavi ve Altın Amerika Papağanı hikayesini anlattı. Kan o kadar kalındı ki çekilmesi zordu. Ayrıca, çoğu Afrika Grisi olan ve 7 yaşında kalp hastalığından ölen birkaç papağan gördüğünü söyledi.

Bu, normalde bir insanla karşılaştırılabilir bir ömre sahip olması gereken bir hayvan için gerçekten kabul edilemez. Tabii ki, bu sayılarda da rol oynayan diyet ve genetik gibi birçok faktör var, ancak kuşlarımızı sağlıklı ve mutlu tutmak için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri onları mümkün olduğunca egzersiz yapmaktır.

Peki tüylü arkadaşlarımızı tam olarak nasıl uyguluyoruz? Egzersizin hem sizin hem de kuşunuz için eğlenceli olmasının birçok yolu vardır. Kafesin içinde egzersiz yapmak veya kafesin dışındaki oyun alanlarında egzersiz yapmak olsun, kuşunuza birçok numara öğretebilirsiniz.

Kafeste Egzersiz

Kanat çırpmak için kafeste bolca yer açın. Kuşunuzun baş aşağı asılmasına ve kanat çırpmasına izin verecek kadar yükseğe birkaç levrek yerleştirin.

Bazı kuşlar salıncakları gerçekten sever ve bir salıncağın hareketi ayakları ve ayak bileklerini egzersiz yapmak için çok iyidir. Yiyecek ve su kaplarını kafesin karşı taraflarına yerleştirin, böylece kuşunuzun yemek ve içmek için ileri geri hareket etmesi gerekir.

Birçok kuş uzakta ayrı kaseler olması onları ileri geri kaseler arasında gidip egzersiz iyi bir bit verir, böylece su kendi yiyeceklerini emmek için seviyorum. Bu yüzden senin kuş yem ve yiyecek arama dışarı farklı alanlarda kafeste yiyecek saklamak. Bu, can sıkıntısını önlemeye yardımcı olur ve bir kuşun doğal merakı için mükemmel bir eğlencedir.

Kuşunuzun uygun egzersiz yapmasını sağlamanın birçok yolu vardır. Bunlar yol boyunca size yardımcı olacak birkaç fikir.

Uçan kuşları olanlarınız için, bu egzersizlerin çoğu, uygun dikkat gösterildiği sürece hala yapılabilir. Kuşunuz uçarsa, zaten bol miktarda egzersiz yaptıklarına dair yanlış bir görüşe kapılmayın.

Birçok uçan kuş çok sık uçmaz ve bunu yaptıklarında sadece A noktasından B noktasına kadardır. Benim tahminim, kuşlarımızın her gün ne kadar aerobik egzersiz yaptıklarına dair daha fazla düşünmemeleridir.