Kuşlarda Kafes Seçimi

Kafes seçimimiz nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz sizlere bu makalemizde bahsedeceğiniz.

Kuşlarda Kafes Seçimi

Küçük muhabbet kuşundan büyük papağanlara kadar pek çok evcil kuş türü vardır.  Uygun kafes boyutu ve kafes türü söz konusu olduğunda her kuşun farklı barınma gereksinimleri vardır.  Kuşlarınız için yeni bir kafes seçerken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken seçenekler;

Her zaman alabileceğiniz ve evinize sığdırabileceğiniz en büyük kafesi satın alın. Minimum kafes boyutu önerileri, kuşunuzun yaşayabileceği mutlak en küçük kafes boyutudur. Bir kafes, özellikle daha büyük bir kafes satın alırken, kafesinizdeki tel aralığının kuşunuz için uygun olduğundan emin olun. Örneğin, geniş çubuk aralığı olan daha büyük bir papağan kafesi küçük bir muhabbet kuşu için uygun değildir. Kuşunuz için doğru tel aralığına sahip bir kafes seçmek için onların yaşam alanlarının rahat hareket edebilir olması ve kuyruk tütlerinin kafesin herhangi bir yerine değerek zarar vermemesi lazım bu yüzden;

Kafesin Şekli

Mümkün olduğunca yuvarlak kafeslerden kaçının.  Yuvarlak kafeslerin köşeleri olmadığından, bazı kuşlar yuvarlak bir kafeste kendilerini güvensiz hissedebilirler.  Daha küçük, uçuşan kuşlar için, kafesin uzunluğu, kuşların uçması için yer sağlayacağından, yükseklikten daha önemlidir.  Piyasada daha küçük kuşlar için uçuş kafeslerinin yanı sıra hizmet veren birçok kafes var.  Dikdörtgen şekilli kafesler idealdir. Özellikle büyük papağanlar için mutlaka ayaklı büyük ve geniş kafesleri tercih etmelisiniz.

Yatay ve dikey tel aralıkları

Kafes tellerinin aralığı, evcil papağanınız veya küçük türler için alışveriş yaparken dikkate alınması gereken son derece önemli bir faktördür.  Uygun olmayan büyüklükteki tel aralıkları  tehlike oluşturabilir ve evcil hayvanınızın kanatlarını, gagasını, boynunu veya vücudunun başka bir bölümünü çubuklar arasına sıkıştırabilir.  Papağanlar için yatay olarak yönlendirilmiş tel kafesler önemlidir, çünkü bu onların tırmanmak için gagalarını ve ayaklarını kullanmalarına izin verir.  Gagalarını ve ayaklarını tırmanmak için kullanmayan muhabbet kuşu ve kanaryalar gibi daha küçük kuşlar için, çubukların yönü o kadar önemli değildir.

Kalitesi

Fiyat nedeniyle kafes kalitesinden ödün vermeyin. Bütçeniz dahilinde karşılayabileceğiniz en kaliteli kafesi bulun. Yüksek kaliteli bir kafes, size ve kuşunuza yıllarca dayanmalıdır. Kaliteli bir kafes için yıllardır piyasada olan markaları tercih edebilirsiniz. Estetik ihtiyaçlarınıza da uyan bir kafes rengi ve tasarımı seçmeyi unutmayın ve seçtiğiniz kafesin ev dekorunuzun bir parçası olacağını unutmayın.

Bakımı kolay olması

Bakımı kolay bir kafes seçin. Tepsinin kolayca dışarı çekilmesini, çubukların kolay silinmesini ve kolay temizlik için yemliklerin kolay çıkarılabilmesini önemli. Kimyasal boya kaplılardan ziyada çelik telli kafesleri seçerek dostlarımızın boyaları yiyerek zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.