Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları hakkındaki tüm bilgileri bu makalemizde sizler için yer verdik.

Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşu; tüyleri beyaz, pençeleri pembe, gözleri kırmızıdır, erkek olanlarında cere pembedir. Muhabbet kuşları arasına bu bir renk türü değil, renksizlik ayırımıdır. İnsanlarda ve doğada görülen albinizm muhabbet kuşları arasında da sık görülür. Abinizm doğanın kendi dengesi içinde bir hata olmasına karşın muhabbet kuşlarına ayrı bir güzellik katar. Muhabbet kuşlarında albinizm hem yeşil hem de mavi olanlarda görülür. Her ikisinde de tek renk (beyaz) ve aynı tondadır. Ve yine her ikisinde de gözler kırmızıdır. Mavi olan muhabbet kuşlarının albinizm olan türüne “Albino Muhabbet Kuşu” ismi verilmiştir.

Albino muhabbet kuşları renksiz ve dengesiz bir yapıya sahiptir. Bu türler üç ayrı renk genine sahiptir. Mavi muhabbet kuşlarının, Albino muhabbet kuşu türü ise çekinik renk genine sahiptir.

Koyu renkli muhabbet kuşlarının, albino yavruları olabilir. Albino anne ve babanın da albino olmayan koyu renkli yavruları olabilir.

Albino en çok, her ikisi de mavi seri (Pullu) olan ebeveynlerin yavrularında görülür.

Veteriner hekimler, Albino muhabbet kuşlarına “Tavşan kuş” olarak adlandırır.

Albino Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Albino Muhabbet kuşları, DNA’larındaki farklılıklarından olayı derileri çok hassastır. Çevreden, yanlış beslenmeden dolayı ağır alerjik reaksiyonlar gösterirler.

Albino Muhabbet Kuşlarının Cinsiyetleri ve Belirlenmesi

Albino muhabbet kuşlarının dişi oranları, erkekten fazladır. Hatta ülkemizde erkek Albino kuşu bulmak neredeyse imkânsızdır. Albino muhannet kuşlarının cinsiyetlerinin belirlenmesinin en doğru sonucu DNA ile alınır. Bunun yanında erkek olanların burun çevresi hafif beyaz, dişilerin ise cere rengi koyu ya da açık kahve ile birlikte beyaz da olabilir.

Albino Muhabbet Kuşunun Ömrü

Albino muhabbet kuşu diğer türdaşları gibi 1 yaşında yetişkin sayılır ve dişileri 4 yaşından itibaren yaşlanmaya başlar. Ortalama ömürleri 8 – 10 yıldır.

Albino Muhabbet Kuşunun Evcilleşmesi

Albino muhabbet kuşları, rahat uçabilecekleri ölçüde büyük kafeslere sahip olmalıdırlar. Kafes ve içindeki malzemeler temiz ve steril olmalıdır. Kafeslerin konumu hava akımında, rüzgârda olmamalıdır. İnsanla etkileşim içinde olmayı severler, hızlıca öğrenen Albino muhabbet kuşlarının kelime haznesi geniştir.

Albino Muhabbet Kuşunu Fiyatları

Albino muhabbet kuşu ülkemizde zor bulunur ve diğer türdaşlarına göre çok hassastırlar bunlar gibi sebeplerden dolayı fiyat aralıkları çok değişkendir. 100 TL. – 400 TL. arasındadır.