Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Griyi kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu ve özellikleri ile ilgili bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu isminden de anlaşılacağı gibi kanatları gri, döş bölgesi (göğüs kısmı) mavi olan kuşlardır. Yüz (maske) beyazdır. Alın, tepe açık, temiz ve lekesizdir. Benekleri eşit aralıklarla siyahtır. Sırt deseni beyaz, kenarları siyahtır. Gövdelerinin renkleri, kantlarına taşmaz.

Cere dişilerde kahverengi, erkeklerde mavidir. Gözler beyaz halka içinde siyahtır. Yana yamaları menekşe renginde olup birincil kuyruk tüyleri mavi, ayak ve bacakları gri ve mavidir. Gagaları yeşil zeytin rengindedir. Boyları ortalama 18 santimetre, ağırlıkları kırk gramdır.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, Albino ırkına en yakın kuşlardır.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu Yaşamı ve Sağlığı

Enerjik ve son derece hareketli olan gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşlarının kafes ebatları, onların bu özelliklerine hitap edecek boyutlarda olmalı.  Diğer evcil türdaşlarında olduğu gibi kafes içindeki malzemeler hareketlerine engel olmamalı, steril ve temiz olmalı. Kafesi güneş alan aydınlık ve havalandırılması ona zarar vermeyecek alanda olmalı. Çelimsiz ve oldukça hassas olan gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları hava akımı olan, rüzgâr alan yerde bulunmamalı. Aksi takdirde hastalanmalarına ve ölmelerine sebep olur.

Doğal ortamda tohumla beslenen gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, bazı çiçek ve meyveleri de yiyebilir. Bunlara örnek verecek olursak; Horoz ibiği çiçeği, arpa, kuskus, keten, pirinç, karanfil, papatya, okaliptus, leylak, gül, brokoli, yosun, ıspanak, mango, muz, papaya, şeftali, badem, fındık, susam tohumu, balkabağını sayabiliriz.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi ve Üremesi

Doğal ortamlarında Haziran ve Eylül aylarında çiftleşip üreyen gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları ana vatanlarının Kuzey ve Güney Avusturya’ya göre değişmektedir. Örneğin, Kuzey Avusturalya’da bu zaman aralığı Güney’de Ağustos, Ocak ayları arasındadır.

Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları, eşlerine karşı ilgili ve duyarlıdırlar. Eşlerinin tüylerini gagalarıyla düzeltir, yedikleri tohumları, eşlerinin gagasına kusarak onları beslerler.

Kafeste çiftleşeceklerse sessiz ve temiz bir ortamda olmalılar, kendi hallerinde kalmayı tercih ederler. Yirmi günlük kuluçka süresi geçirirler. 4 – 5 yavru sahibi olurlar. Yumurtadan çıkan yavrular bir ay sonra ayrı kafeslere alınmalıdır.

Yeni doğan gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuş yavrularının on gün içerisinden gözleri açılır. Üçüncü haftada tüyleri belirgin olarak çıkar.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşları Konuşur mu?

Türdaşları gibi gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşları da ilgi gösterildiğinde hızlı öğrenen ve kelime hafızası güçlüdür. Ortalama 100 kelime konuşabilirler.

Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşlarının Fiyatı Nedir?

Evcilleştirilmeye uygun olan ve insanlarla iletişimi seven gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşlarının ortala ma fiyatı 60 – 120 TL. arasındadır.