Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

Açık yeşil muhabbet kuşları ve özelliklerini bu makalemizde sizler için yer verdik umarım beğenirsiniz.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

Sürüler halinde hareket eden, çalılarda yaşayan açık yeşil muhabbet kuşlarının ana vatanı Avusturalya’dır. 1850’li yıllarda keşfedilip evcilleştirilen ve çeşitli çalışmalarla üretilen muhabbet kuşları arasında Açık yeşil muhabbet kuşları doğasından ayrılmadan, hiç mutasyona uğramamış olan nadir kanatlılardandır.

Açık yeşil muhabbet kuşları, isminden de anlaşıldığı gibi açık yeşil renge sahiptirler. Yüzü tamamen sarı, alın, tepe açık ve lekesizdir. Benekleri altı eşit aralıklı siyah noktalar halindedir. Cere dişilerde kahverengi, erkeklerde mavidir. Gözleri beyaz halka içinde siyahtır. Yanakları menekşe renginde, birincil kuyrukları koyu mavi, ayakları ise mavi ya da gridir. Vücut uzunlukları ortalama 18 santimetre, ağırlıkları 40 gramdır.

Çevik ve güçlü olamasalar da son derece zekidirler. Sosyalleşmeyi seven açık yeşil muhabbet kuşları diğer kuşlara ve insanlara yakındırlar. 

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşarlar ve Sağlıkları

 Açık yeşil muhabbet kuşları, temiz ve özenli bakımla 8 – 15 yıl yaşarlar. Evcilleştirilen açık yeşil muhabbet kuşlarının kafesleri, papağan kafesi olarak adlandırılan büyük ölçülerde olmalı. İçindeki yemlik, suluk, gaga taşı ve oyuncakları ulaşabileceği yerde ve fakat hareketlerini kısıtlayacak alanda olmamalı.  Kafes temiz ve steril olmalı. Suları kaynatılıp, dinlenmiş olup sık sık değiştirilmeli.

Yemlerini açık satılanlardan tercih etmemeli. Kalitesiz yemler, cilt ve mantar hastalıklarına sebep olurlar. Veterinerin tavsiye edeceği vitamin takviyeleri ile çevrenin olumsuz etkilerine karşı vücut direnci güçlendirilip, korunabilir.

Kafesin bulunduğu alan hava akımı, ve rüzgârlı olmamalı. Yüksek ses ve diğer evcil hayvanlardan korunmalı çünkü korkup strese girmesi, yaşam süresini kısaltır. 

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları Konuşur mu? 

Papağangillerden olan Açık yeşil muhabbet kuşunun duygusal zekâlarıyla birlikte çok zekidirler. Özellikle erkekleri, dişilerine oranlar daha sosyal ve sahibine bağlılıklarıyla kısa sürede ıslık çalmayı, yüzden fazla kelime öğrenebilirler. 

Açık Yeşil Muhabbet Kuşunun Fiyatı

Açık yeşil muhabbet kuşları hızlı öğrenme ve daha çok kelime hafızalarının olması, iyi bakımla ömrünün diğer türlerinden uzun olması sebebiyle çok ilgi görmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda üreticilerin fiyat aralıkları değişmektedir. Ortalama 50 – 150 TL. dir.