Gri Muhabbet Kuşu

Gri muhabbet kuşları hakkındaki bilgileri öğrenmek için bu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Gri Muhabbet Kuşu

Gri muhabbet kuşları genetik olarak ayrılabilen iki türü vardır. Avusturalya kıyılarında bulunan ve baskın olan türü hâlâ yaşamını sürdürmektedir. 1933 yılında İngiltere’de bulunan diğer formu ise mutasyona uğramış ve yavaş üreme sebebiyle nesli tükenmiştir.

Gövdesi gri, yüz beyaz, alın, tepe açık ve lekesizdir. Benekleri altı eşit aralıklarla siyahtır. Sırt deseni beyaz, kanatları siyah, Gövdesinin rengi, kanatlara taşmaz.

Cere; dişilerde kahverengi, erkeklerde ise mavidir. Gözleri beyaz halka içinde siyah, yanak yamaları gridir. Birincil kuyruk tüyleri siyah, ayak ve bacaklar mavi ya da gridir.

Gri muhabbet kuşlarının baskın rengi gri ve tonlarıdır. Boy uzunluğu 18 santimetre, ağırlığı 40 gramdır. Ortalama yaşam süresi yedi yıldır.

Diğer muhabbet kuşlarına göre gri muhabbet kuşları daha yabani ve agresiftir bu sebeple eğitimleri zordur.  Üremeleri, kuluçka on sekiz gün sürer, tüylenme otuz beş gün sonra başlar.

Gri Muhabbet Kuşunun Sağlığı ve Yaşamı

Ortalama ömrü yedi yıl olan gri muhabbet kuşu, iyi bakımla on yıla kadar yaşayabilir. Evcilleştirilmek üzere sahiplenilen gri muhabbet kuşunun kafesi ve kafesin bulunduğu alan çok önemlidir. Kafes büyük ve içindeki malzemelerin temiz, steril olmalı. Kafesin konumlandığı alan ise güneş alan, aydınlık, çevre kaynaklı yüksek sesten uzak, hava akımı olmayan, rüzgârsız olmalı. Diğer türlere göre daha agresif olan gri muhabbet kuşuna, sakin ve sabırlı yaklaşmalı çünkü kolaylıkla strese grip, hastalanabilir.

Gri kanatlı muhabbet kuşunun beslenmesi için kapalı ambalajlı yemler tercih edilmeli. Diğer muhabbet kuşlarına göre daha sık yediği için düzenli olarak yemliği kontrol edilmeli. Vitamin takviyelerinden verilebileceği gibi taze sebze, meyve, kuruyemişlerden de verilebilir.

Kafesin ve beslenmesinin titizliğine dikkat edilmezse, cilt rahatsızlıkları, mantar, gözlerinde görme sorunu yaşayıp, ölebilir.  Örneğin havuç görme yetisini güçlendirmez aksine görme yetisini kaybetmesine sebep olur.

Gri Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Yavruyken sahiplenilen gri muhabbet kuşu, sabır ve ilgiyle konuşmayı öğrenir. Kelime hafızası güçlüdür, ortalama yüz, yüz elli kelime öğrenebilir ve unutmaz.

Gri Muhabbet Kuşunun Fiyatı

Gri muhabbet kuşu, renk ve konuşma özelliğinden dolayı çok tercih edilen bir tür olduğundan fiyatı 70 – 150 arasındadır.