Papağanlarda (Kuşlarda) Isırma Problemi

Kuşlarda ve papağanlar da ısırma problemi ve ısırma probleminin giderilmesi için bir makale hazırladık.

Papağanlarda (Kuşlarda) Isırma Problemi

Evcil kuşlarda görülen en yaygın sorunlardan biri ısırmadır. Papağanlar vahşi hayvanlardır ve içgüdüsel özelliklere sahiptirler. Isırmak kuşlar için doğal bir davranıştır ve biz onların sahipleri olarak neden ısırdıklarını anlamaya çalışmalıyız ki ısırılmaktan kaçınmaya çalışalım. Isıran kuşların "kötü" olmadıklarını, sadece kuş olduklarını unutmamalıyız.

Egzotik kuşların ısırmasının birkaç yaygın nedeni vardır. Neye dikkat edeceğimizi bilirsek, kendimizi daha iyi koruyabiliriz. Ayrıca cezanın kuşlar için işe yaramadığını ve genellikle uzun vadede daha fazla sorun yarattığını kabul etmeliyiz. Isırma genellikle karmaşık bir sorundur.

Isırmanın yaygın bir nedeni, insanlara karşı korku ve / veya güvensizliktir. Yavru olarak alınan kuşlar genellikle insanları sever ve nadiren sert ısırırlar. Yavru kuşlar genelde parmaklarınızı hafifçe çiğneyerek "gagalarını bir his organı olarak kullanabilirler". Bu ısırmak değildir ve asla cezalandırılmamalıdır. Bir kuş biraz büyüdüğünde, sahibini tanımaya başlar ve bu da size olan güveni artırır. Tanımadığı veya güvenmediği herhangi birini iç güdüsel olarak zarar görebileceğini düşündüğünden ısırabilir. Kuşunuzun siz de dahil olmak üzere bazı aile üyelerinden hoşlanmaması da mümkündür! Bir kuşu kazanmaya çalışmanın bir yolu, tercih edilmeyen kişiye özel ikramlar (örneğin en sevilen yiyecek) ayırmaktır.

Doğrudan gözetiminiz olmadan çocukların ve misafirlerin kuşunuza dokunmasına izin vermemek en iyisidir. Tanıdık olmayan kişilerin kuşunuza onu almak amacıyla yaklaşmasına izin vermeyin. Bu sadece bir ısırık ile kalmayabilir. Özellikle çocuklar etrafta varken dikkatli olun. Büyük bir kuş gagası, neredeyse bir köpeğin ısırığı kadar baskı uygulayabilir bu durum da kanamaya ve kemiklerin kırılmasına neden olabilir. Kuşunuzu yeni insanlarla sosyalleştirmek için çalışırsanız, korkudan dolayı ısırması normal karşılanabilir.

Pek çok kuş oyun oynadıklarında ve aşırı uyarıldıklarında ısırabilir. Amazonlar ve Kakadular özellikle "aşırı ısırma" davranışına eğilimlidir. Kuşunuzun vücut dilini bilin ve açıkça heyecanlanmış bir kuşu tutmaya çalışmaktan kaçının. Isırmak üzere olan kuşların çoğunun tüyleri kabarıktır ve gözleri "iğnelenir" (gözler hızla genişleyip daraldığında). Vücut dili, kuştan kuşa ve çeşitli durumlar arasında değişecektir. Yaklaşan bir ısırığın belirli belirtilerini öğrenmek için kuşunuzu dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Bir kuş, yorgun, stresli, yaralı veya başka bir şekilde hasta olduğunda ısırabilir. Kuşların tamamen dinlenmesi için yaklaşık 12 saat sessizliğe ve karanlığa ihtiyaçları vardır. Yorgun bir kuş rahatsız edicidir ve "huysuz" olabilir. Yaralı bir kuş ısırır, bu yüzden yaralı bir kuşla uğraşırken dikkatli olun. En iyi planınız, ısırılmamak için kuşu nazikçe bir havluya sarmak olacaktır. Bu şekilde, onu güvenli bir şekilde bir kafesle taşıyabilir ve gerekirse veterinerinere götürebilirsiniz. Kuşlar, içgüdüsel olarak hastalık belirtilerini saklar, bu nedenle, huysuz olma dahil kişilikteki herhangi bir değişiklik, hastalığa işaret edebilir.

Kuşunuz kafesinin alanı haline geldiyse ve onu çıkarmaya çalıştığınızda ısırmaya çalışırsa, eğitime biraz zaman ayırmanız gerekebilir. Kuş, kafesi veya onunla çalışabileceğiniz oyun alanı olmadan, yabancı bir odada geçirilen bir süre sonra genellikle çok daha iyi tepki verir. Kuşunuz sizin bölgenize geldiyse, dikkatinizi çekmek için size değişik hareketler yapabilir. Bu durumda kuşunuzun omzunuza çıkmasına izin vermemek en iyisidir. Isırık geçmişi olan bir kuşun omzuna kesinlikle girmesine izin verilmemelidir. Kuşlar, kulak loblarından hızla ısırarak yüz, boyun ve kafada kalıcı hasara neden olabilir. Papağan türü bir kuşun onunla çalışmak için çok sabrı olan birine ihtiyacı olacaktır.

Isırmanın ve genel saldırganlığın son ortak nedeni, üreme mevsiminin getirdiği hormonlardır. Amazonlar ve Kakadular en çok hormonal değişikliklerden etkilenme eğiliminde olan kışlardır. Hormonal ısırmayı durdurmak için yapabileceğimiz pek bir şey yok, bu yüzden en iyi savunmanız bu aşamada bir kuşa dokunmaktan kaçınmaktır.

Artık kuşların ısırmasının bazı nedenlerini bildiğimize göre, ısırılmamak için harekete geçebiliriz. Hormonal, aşırı uyarılmış, stresli, hasta veya korkulu kuşları yalnız bırakmak çok yardımcı olacaktır. Kuşlar alışılagelmiş ısırıklara dönüştüğünde, gerçek bir sorunumuz var demektir. Daha önce kötü muamele görmüş ve istismara uğramış alışılmış ısırıklar ve kuşlar, sahibinin yoğun çalışmasına ve sabrına ihtiyaç duyacaktır. Sadece sabrın anahtar olduğunu unutmayın. Isıran bir kuşu asla cezalandırmayın. Kuşlar kötü muameleyi hatırlar ve kin tutarlar. Kuşlar köpekler gibi değildir. Kuşlar karşılıklı saygı çerçevesinde hareket ederler ve eğer kuşunuzu alt etmeye çalışırsanız, size olan güvenini kaybedecektir. Kuşunuzu hiçbir şey yapmaya zorlamamalısınız. Kuşunuzla olan herhangi bir etkileşim güven oluşturmalıdır.

Kuşların genellikle vücut dilleriyle ne zaman ısıracaklarını söylediklerini unutmayın. Kuşunuza onu sevdiği bir yiyecekle ödüllendirerek ya da "mola" için kafese geri göndererek ısırmayı öğretmediğinizden emin olun. Tutarlı bir sabır, sevgi ve anlayışla, kuşunuza ömür boyu sürecek bir yuva sağlayabilmelisiniz.