Papağanım Neden Hapşırıyor ve Öksürüyor?

Papağanınızın hapşırdığını, öksürdüğünü, hacklediğini veya olası bir solunum problemi belirtileri gösterdiğini fark ettiniz mi? Bir sahibinin papağanını böyle çaresizlik içinde görmesi korkutucu bir deneyimdir ve daha da kötüsü, çok az insan bu durumlarda ne yapacağını bilir.

Papağanım Neden Hapşırıyor ve Öksürüyor?

Papağanınızın hapşırdığını, öksürdüğünü, hacklediğini veya olası bir solunum problemi belirtileri gösterdiğini fark ettiniz mi? Bir sahibinin papağanını böyle çaresizlik içinde görmesi korkutucu bir deneyimdir ve daha da kötüsü, çok az insan bu durumlarda ne yapacağını bilir.

Bununla birlikte, bir mal sahibi olarak, papağanınızın bu belirtileri göstermesine tam olarak neyin neden olduğunu belirlemek için proaktif bir yaklaşım benimsemelisiniz.

Toz
Papağanınızın burun pasajlarını kaplayan tozu varsa, hapşırma atağını tetikleme ihtimali vardır. Toz birikintileri burunlarını gıdıklayacak ve yanıt olarak vücutlarını hapşırmaya zorlayacaktır. Papağanınızın hapşırma sorunu varsa, temiz ve tozsuz olduğundan emin olmak için çevrelerini kontrol edin.

Çoğu insanın telaşlı bir hayat yaşadığını biliyorum ama papağanının yaşam ortamını temiz tutmak için zaman ayırmalısın. Kafeslerinin ve çevresindeki mobilyaların üzerinden temel bir tüy silgisiyle geçmek, çoğunu yıkmalıdır. İşte kuş kafesi temizliğinin önemi hakkında bir makale.

Ek olarak, havadaki toz miktarını azaltmaya yardımcı olmak için hava filtrenizi her 30 günde bir değiştirmelisiniz. Hava filtrenizin 30 günden daha uzun süre değişmeden kalmasına izin vermek, havadaki toz, küf ve bakterileri gidermedeki etkinliğini azaltacaktır.

Çoğu bakkal ve ev geliştirme mağazasından yaklaşık 10 dolara yeni hava filtreleri satın alabilirsiniz; bu, papağanınızın sağlığı ve refahı için ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

Kokular
Papağan hapşırmasının bir diğer yaygın nedeni kokulardır. Papağanların insanların sahip olduğu güçlü solunum sistemlerine sahip olmadığını unutmamalısınız. Kokulu mumlardan, oda spreylerinden, tütsülerden, parfümlerden vb. Yapay kokular. hapşırma nöbetini tetikleyebilir.

İyi bir kural, sadece güvenli tarafta olmak için evcil hayvan papağanınızın etrafındaki tüm yapay kokulardan kaçınmaktır. Doğal kokular mükemmeldir, ancak yapay olanlar burun pasajlarını ve akciğerlerini tahriş edebilir.


Akarlar
Akar istilaları papağanlarda hapşırma tepkisini de tetikleyebilir. Papağanınızın akarlara alerjisi varsa, vücutları hapşırarak tepki verebilir.

Hiçbir sahip, papağanlarını istila eden akarları görmek istemez. Sadece hapşırma ataklarını tetiklemekle kalmayacak, aynı zamanda akarlar da papağanınızın tüylerini koparmasına ve toplamasına neden olacaktır.

Papağanınızın akar istilası için en iyi tedavi yöntemi için profesyonel bir veterinerin uzmanlığını arayın. Bunlar papağanlarda hapşırmanın en yaygın nedenlerinden sadece birkaçı.

Alerjiler
Papağanların hapşırmasının en yaygın nedenlerinden biri alerjiden kaynaklanmaktadır. Havada papağanınızla iyi oturmayan bir şey varsa, hapşırma, hack ve öksürük şeklinde alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Hava temizleyiciler, mobilya temizleyici, mum veya parfüm bile alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Alerji, kendi kök neden uzun bir atış olduğunu tespit, ama aşağı eleme işlemi ile daraltmak mümkün olabilir.

Bazı papağanlar kuş yeminde bulunan bazı bileşenlere bile alerjiktir. Papağanınız yedikten sonra sık sık hapşırırsa, yardımcı olup olmadığını görmek için onlara farklı bir marka beslemeyi deneyin. Bu özellikle jenerik, düşük kaliteli kuş yemi ile sorunludur. Papağanlarda A vitamini eksikliği hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.

Kuru Hava
Düşük neme sahip ortamlarda yaşayan papağanlar da hapşırma belirtileri ve diğer soğuk benzeri semptomlar gösterebilir. Ek olarak, derileri de kuruyabilir ve tüylerinin bir kısmını kaybedebilirler.

Neyse ki, bu sorun, kafesleriyle aynı odaya bir nemlendirici yerleştirerek kolayca tedavi edilir. Sorun buysa, yakınlarda bir nemlendirici yerleştirdikten hemen sonra davranışlarında bir değişiklik olduğunu fark edeceksiniz.

Taklit
Birçok ev sahibi, sadece kendi davranışlarını taklit ettiği zaman papağanlarının hasta olduğunu düşünerek kandırıldı. Hapşırmanıza, öksürmenize ve kesmenize neden olan bir kış soğuk algınlığına yakalandıysanız, papağanınız bu davranışı yakalayabilir ve sizi taklit etmeye çalışabilir.

Çoğu insan virüsü kuşlara bulaşıcı olmadığından, soğuğu üzerlerine geçirdiğinizi düşünerek sizi kandırmalarına izin vermeyin. Boş zamanınız olduğunda kuşunuza nasıl konuşulacağını da öğretebilirsiniz.

Tıpkı biz insanlar gibi, papağanlar da zaman zaman hapşırırlar. Bazı papağanlar mavi ayda sadece bir kez hapşırırken, diğerleri bunu günde birkaç kez yapar. Çaresiz papağanınızın bu bölümlerden birini deneyimlemesini izlemek korkutucu olabilir ve bazı sahiplerin papağanlarını acil veteriner kliniğine acele etmelerine neden olabilir.

İyi haber şu ki, bu tür küstah eylem genellikle gerekli değildir; Bununla birlikte, papağanınızın hapşırmasına neden olan altta yatan durumu tanımlamanız ve ele almanız gerekir.

Umarım, yukarıda listelenen faktörleri gözden geçirerek papağanınızın hapşırmasının temel nedenini belirleyebilirsiniz. Bunlar papağanların hapşırmasının en yaygın nedenleri olsa da, bazı papağanlar bunu özel bir sebep olmadan yapabilir.

- Onları yakından sağlamak için başka belirtiler kendilerini. Eğer yaparlarsa, daha yakından incelemek için papağanınızı bir kuş veterinerine götürmeniz gerekir.