Kuşlarda Gaga Bakımı Neden Önemlidir?

Kuşlarda gaga bakımı yapmanın önemi ve kuşlarımızın daha sağlıklı olması için nasıl yapılacağını biliyor musunuz?

Kuşlarda Gaga Bakımı Neden Önemlidir?

Kuşlarınızın gagası, en önemli aracıdır ve taramak, yemek yemek, tırmanmak, içmek, merak etmek, oynamak ve daha fazlası için gereklidir. Tüm bu görevleri yerine getirmek için bir kuşun gagasının en iyi durumda olması gerekir ve evcil hayvanınızın sağlığı, rahatı ve mutluluğu için uygun gaga bakımı şarttır.

Kuşlar Neden Gaga Bakımına İhtiyaç Duyar?

Yabani papağanlar ve muhabbet kuşları gaga bakımı konusunda yardım almıyor, peki evcil kuşunuzun neden yardıma ihtiyacı var? Gerçek şu ki, şımartılmış evcil kuşlarımızın daha yumuşak diyetleri, daha yumuşak oyuncakları ve çoğu yabani kuştan çok daha keyifli bir yaşamları vardır. Evcil hayvan kuşlarının, küçük bir yiyeceğe erişmek için sert kabukları veya gövdeleri zorlamaları gerekmez ve yavrularını büyütmek için yuva boşluğunu açmaları veya yuva yapmaları gerekmez.

Ayrıca yiyecek ararken potansiyel avcılardan uzaklaşmaları veya garip yerlere tırmanmaları gerekmez. Dahası, diyet, genetik, travma ve yaş bir kuşun gagasını mahvedebilir ve evcil hayvan kuşları genellikle daha uzun ömre sahip olduğundan ve vahşi kuzenlerinden farklı diyetler yediklerinden, gagaları yabani papağanlardan önemli ölçüde farklı olabilir.

Evcil kuşların fazla büyümüş, az kullanılmış gagalara sahip olması veya gagalarında başka zorluklar geliştirmesi yaygındır. Deformasyonlar, renk bozulması, soyulma ve çatlama, evcil kuşunuzun karşılaşabileceği potansiyel gaga problemleridir, ancak uygun bakımla, kuşunuzun gagasını en iyi durumda tutmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kuşlarınızın Gagasının Bakımı

Kuşlarınızın güçlü ve sağlıklı bir gagaya sahip olmasını sağlamanın birkaç yolu vardır.

Her Öğünde Doğru Beslenme Sağlayın

Kuşunuza tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı ve dengeli bir diyet sunun. Papağanlar için peletlenmiş papağan yemi besleyici olarak sağlamdır, ancak aynı zamanda beslenmeyi desteklemek, ek besinler sağlamak ve daha fazla ısırma ve çiğneme faaliyetini teşvik etmek için taze sebzeler, meyve muameleleri ve sert tohumlar ve kuruyemişler sunar. Kuşunuza her zaman taze, temiz su sağlanmalıdır. Küçük kuşlalrınız için alacağımız yemlerinizin kaliteli olmasına dikkat ediniz. Özellikle açık yem alıyorsanız tozlu olmamasına dikkat edin.

Eğlendirici Çiğneme Oyuncakları

Kuşunuza Isırma ve çiğneme egzersizleri yaptırmak ve gagalarını geliştirmek için yardımcı olacak oyuncaklar temin edebilirsiniz. Kuşunuzu uygun şekilde çiğnemeye ikna etmek için çeşitli oyuncaklar deneyerek ona yardımcı olun. Mineral bloklar, ipler, tahta blok veya boncuklar, hindistan cevizi parçaları ve diğer oyuncaklar harika seçeneklerdir. Kuşunuzun ilgisini çekmek ve eğlendirmek için hangi oyuncakları sevdiğini gözlemleyin.

Kuşun Yaşam Alanına Kalamar Levrek Kemiği Koyun

Normal bir dal veya çubuktan biraz daha kalın veya aşındırıcı bir levrek, kuşlarınızın gagasını sağlıklı tutmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

Her Zaman Güvenli Kafes Tercih Edin

Güvenli olmayan bir kafes veya başka bir muhafaza, kuşunuz ve gagası için tehlikeli olabilir ve kuş için kırık metal çubuklar, elektrik kabloları gibi uygunsuz nesneleri tutmaya veya çiğnemeye çalışırken çiziklere, çatlaklara ve hatta kırılmalara veya yanıklara neden olabilir. Veya diğer tehlikeli maddeler. Bir kuşun gagası çok küçük alanlarda da sıkışabilir ve kuş kaçmak için çabalarken kırılabilir veya çatlayabilir.

Veterineri Düzenli Olarak Ziyaret Edin 

Düzenli olarak ziyaretler papağanınızın gagasının sağlıklı kalması için gereklidir. Veteriner hekim, kuşunuzun gagasını inceleyecek ve iyi durumda olup olmadığını belirleyecek ve gerekirse sorunları düzeltmek için gagayı kesecek veya eğeleyecektir.

Veterineriniz ayrıca beslenme yetersizlikleri, hastalıklar veya diğer sağlık sorunları gibi gaga sorunlarının diğer nedenlerini de kontrol edebilir ve bunlara yardımcı olabilir.

Papağınızın güvende ve rahat kalması için güçlü ve sağlıklı bir gagaya ihtiyacı vardır ve kuşunuzun gagasını iyi durumda tutmak için birkaç adım atarsanız, sağlık sorunları gibi bir şeyleri olmayacaktır.