Papağanlar Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Papağanlar çok zeki, eğlenceli, harika hayvan yapmak yaratıklar sevgi dolu. Çoğu insan sahip oldukları genel cesaret ve benzersiz kişilik özelliklerinin farkında olsa da, sizi şaşırtabilecek az bilinen bazı gerçekler vardır. Papağanlar hakkında 5 eğlenceli ve ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Papağanlar Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Papağanlar çok zeki, eğlenceli, harika hayvan yapmak yaratıklar sevgi dolu. Çoğu insan sahip oldukları genel cesaret ve benzersiz kişilik özelliklerinin farkında olsa da, sizi şaşırtabilecek az bilinen bazı gerçekler vardır. Papağanlar hakkında 5 eğlenceli ve ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

# 1 - Papağanlar 100 Yıldan Fazla Yaşayabilir
Bazı papağanların bir asırdan fazla yaşayabileceğini söylesem bana inanır mısın? Yaygın olmasa da, 100 yaşın üzerinde yaşayan papağanların belgelenmiş bazı raporları var.

Önceki ABD Başkanı Winston Churchill, biri Charlie adında Mavi bir Amerika Papağanı papağanı olan nadir ve egzotik hayvanları toplamakla tanınıyordu. Rakamlar doğruysa ve hikaye doğruysa, Charlie 110 yaşından büyük olurdu! İşte bu yaşlı bir papağan!

Bazı papağan türleri 80 yıldan fazla yaşayabilir. Özellikle Amerika Papağanı ve Amazon, uzun ömürleriyle bilinen iki türdür. Sahiplerin uzun ömürleri nedeniyle papağanlarını çocuklarına geçirmeleri nadir değildir.

Bir papağana sahip olmayı düşünüyorsanız, ne tür bir taahhüt bekleyebileceğinizi belirlemek için yaşam beklentisini kontrol edin. Papağan ya da bir Amazon benimseyerek tam olarak hazır olması için gereken çok önemli bir karar. 80+ yıllık bir yaşam beklentisi ile, muhtemelen hayatınızın geri kalanında ailenizin bir parçası olacaklar.

# 2 - Papağanlar Dünyadaki İnsan Konuşmasını Taklit Edebilen Tek Hayvandır
Eğer evcil bir papağanınız varsa, muhtemelen sahiplerini taklit etmekten ne kadar keyif aldıklarını biliyorsunuzdur. Sadece papağanınızın huzurunda arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle konuşmak, söylediklerinizi anlamalarına ve taklit etmelerine izin verecektir.

Bazı insanların inandığının aksine, papağanlar dünyanın insan konuşmasını taklit edebilen tek hayvanıdır. YouTube'a yüklenen, bazı papağanların ne kadar zarif şarkı söyleyebileceğini ve bir melodi taşıyabileceğini gösteren sayısız video var, ki bu da en azını söylemek için oldukça etkileyici.


1995 Yılında Guinness Rekorlar Kitabı, "Puck" adlı küçük bir muhabbet kuşunun en büyük kelime dağarcığına sahip olduğunu doğruladı. Puck için 21 gönüllünün kelime dağarcığını analiz etmek ve kaydetmek için onu yakından izlediği bir belgesel film oluşturuldu. Belgeselin sonunda, Puck'ın etkileyici bir 1,728 kelime bildiği belirlendi!

# 3 - Papağanlar 7 Kiloya Kadar Çıkabilir
Kakapo, 7 kiloya kadar çıkabilen gece uçamayan bir papağandır ve bu da onu 250 papağan türünün en ağırıdır.

Ağır ağırlığına ve büyüklüğüne ek olarak, Kakapo aynı zamanda en nadir papağanlardan biri olarak kabul edilir, çünkü hayatta olduğu bilinen sadece şok edici sayıda 126 vardır. Neyse ki, koruma çabaları bu görkemli kuşları, üreyebilecekleri ve yeniden gelişmeye başlayabilecekleri 3 farklı yırtıcı içermeyen adaya yerleştirdi.

# 4 - Dünyanın En Küçük Papağanı Sadece 3 İnç Uzunluğunda
Dünyanın en küçük papağanının sadece 3-4 inçlik ortalama bir baştan kuyruğa kadar uzunluğa sahip olduğunu düşünmek oldukça şaşırtıcı. Yeni Gine ve çevresindeki Pasifik adalarında bulunan Cüce papağanlar hızlı, çevik ve düpedüz minik kuşlardır. Bu son derece küçük papağanlar, Yeni Gine'ye ve çevresindeki adalara özgüdür ve burada kalın fırça ve yeşilliklerle yiyecek ararlar.

Bu türle dikkat edilmesi gereken önemli bir şey, böceklerden ziyade mantar ve mantarla beslenen tek papağan türlerinden biri olmalarıdır.

# 5) Papağanlar Ağaçların İçinde Yuvalar Kurar
Papağanların çoğu kuş türü gibi ağaç dallarına yuva yaptığını varsayabilirsiniz. Bazı papağanlar aslında yuvalarını bu şekilde inşa ederken, çoğu ağacın içindeki gerçek deliklerin ve oyulmuş alanların ek güvenliğini tercih eder. Bu, anne papağanın yavrularına güvenli ve stressiz bir ortamda bakmasına izin vererek doğal yırtıcılara karşı daha yüksek düzeyde koruma sağlar.

Bazı insanlar papağanların sosyal hayvanlar olmadığını varsayar, ancak bu doğru değildir. Aksine, papağanlar sahiplerinin dikkatini ve sevgisini ister. Her papağanın kendine özgü bir kişiliği olsa da, çoğu kafeslerinde oyuncaklarla oynamak yerine sahipleriyle vakit geçirmeyi tercih eder.

360'ın üzerinde farklı papağan türünün bulunduğunu ve daha fazlasının keşfedildiğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Çoğu insan Amerika Papağanı, Afrika Grisi, muhabbet kuşu vb. İle aşinadır, ancak kelimenin tam anlamıyla yüzlerce başka tür vardır. Tabii ki, hepsi evcil hayvanlar için uygun değildir, bu yüzden evinize evlat edinmeden önce kendi bağımsız araştırmanızı yapın.