Gloster Kanarya Özellikleri

Gloster Kanarya ve özelliklerine bu makalemizde sizler için derledik.

Gloster Kanarya Özellikleri

Gloster kanaryaları 1020’li yıllarda İngiltere’nin, Gloncestershire şehrinde üretilerek isimlendirilmiştir. Gloster Kanarya çok tercih edilen ve sık beslenen bir türdür. Gloster kanarya iki türdür. Corona baş kısmı yuvarlak tepesi olana verilen isimdir. Diğeri Consord tepesi olmayandır.

Gloster kanarya kuşu atik ve çok hareketlidir. Bilezik ölçüsü 3 mm’dir.

Gloster kanarya kuşunun ömrü ortalama 10 – 12 yıldır. Boyları 11.5 cm, ağırlıkları 30 gr’dır. Geniş göğüsleri yuvarlak, sırt hafif bombelidir. Bacaklar kısa, hafif içe bükük ve az pulludur. Duruşu 45 derecelik açıyladır, baldırları görünmez.

Diğer kanarya türlerine göre daha sık tüy yapısına sahiptirler. Genel olarak iri ve tombuldurlar. Çok iyi ötüme sahip değillerdir. Genellikle kostüm olarak beslenirler.

Üç çeşit tüy yapısına sahiptirler; İnce A tipi tüy yapısı, kalın B tipi tüy yapısı, A ve B tüy yapısı arasında AB tüy yapısıdır.

Gloster Kanarya Kuşunun Üremesi

Gloster Kanarya kuşunun üreme dönemi çok özeldir. Dişilere folluk gerekmektedir. Halelileri eşleştirmemek çok önemlidir. Sarı ve kahve olanlarının tekrar tekrar eşleştirilmesi son derece sakıncalıdır. Buna dikkat edilmeyip eşleştirildiğine, tüy kistlerine sebep olunur. Kistler her tüy dökümünde genellikle kuşun sırtı üzerinde tekrar eder.

Gloster kanarya kuşunun oluşturulmasında Crest-Crestberd, Border ve tepeli Harz Roller kanaryalarının büyük katkısı olmuştur. Gloster kanarya kuşunun ayrı bir cins olarak kabul edilmesi, üretilmesi Mrs. A. Rogerson katkısı olmuştur.

Gloster kanarya kuşunun üretimi

Başat gri erkek ile yeşil dişi eşleştiğinde yavrular, başat gri ve yeşil olurlar.

Yeşil erkek ile gri dişi eşleştiğinde yavrular, gri olurlar.

Başat gri erkek ilk Kula dişi eşleştiğinde yavrular, başat gri erkek kan taşıyıcı kula. Başat gri dişi ve yeşil olurlar.

Kula erkek ile başat gri dişi eşleştiğinde yavrular, başat gri, kula kan taşıyıcı erkek. Yeşil, kula kan taşıyıcı erkek. Başat açık kahverengi erkek, kula erkek. Başat kula erkek, başat gri dişi, yeşil dişi. Başat açık kahve dişi, kula dişi.

Başat gri kula kan taşıyıcı erkek ile kula dişi yavrular, başat gri, kula kan taşıyıcı erkek. Yeşil, kula kan taşıyıcı erkek. Başat açık kahve erkek, kula erkek. Başat gri dişi, yeşil dişi. Başat açık kahve dişi, kula dişi.

Başat gri kula kan taşıyıcı erkek ile yeşil dişi yavrular, başat gri erkek. Başat gri, kula kan taşıyıcı erkek. Yeşil erkek, yeşil kula kan taşıyıcı erkek. Dişi başat açık kahve dişi, kula dişi.

Gloster Kanarya Kuşunu Cinsiyet Belirlemesi

Kanarya kuşlarının genel olarak cinsiyetlerinin belirlenmesi oldukça zor olmasına karşın bazı safkan türlerde renklerine bakarak ayrım yapmak mümkün.

Gloster kanarya kuşunun cinsiyet ayrımını yapabilmek için en az altı aylık olması gerekmektedir. Göbeklerinin altındaki yarıklar çiftleşme döneminde kabarık olur bu kabarıklıklardan yarığı uzun ve çıkıntılı olan erkek, dişilerde ise düz ve yuvarlaktır.

Gloster kanarya kuşunun cinsiyeti ötüş ve ses farklılıklarıyla da belirlenebilir. Erkek olan Gloster kanarya kuşu, dişilere kıyasla daha melodik seslere sahip ve daha ötücüdür. Bu yolla ayrım yaparken deri değiştirme dönemini beklemekli.

Gloster kanarya kuş uzmanları tüylerin parlaklığına bakarak da cinsiyeti belirleyebilirler. Erkeklerin tüy parlaklığı, dişilere oranla daha fazladır.