Lancashire Kanarya Özellikleri

Lancashire Kanaryalar hakkında bilgilendirme için yazılan makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Lancashire Kanarya Özellikleri

Lancashire kanarya kuşu, 1750’li yıllarda keşfedilmiş ve ne yazık ki yaşanan dünya savaşlarında soyu tükendikten sonra 1950’li yıllarda yeniden üretilmiştir. Rengi sarı ve beyazdır. İsmini İngiliz Lancashire Kontluğundan almıştır.

Lancashire kanarya kuşunun ömrü ortalama 10 – 12 yıldır. Tepeden bakıldığında, tepesi at nalı şeklinde, orta kısmından tüm kafaya yayılır. Tepe, gaga dibinden, gözlerin yarısını kaplayıp arkaya devam eder. Kırçıl tepe olarak kabul edilir. Yoğun ve çıkıntılı olan kafa, geniş, basık, yassı ve mutlaka kaşlıdırlar.

Lancashire kanarya kuşu uzun boyludur. Boyu 22 – 23 cm’dir. Omuzları belirgin, göğüs kısmı dolgundur. Kanatlar ve kuyruk uzun, düz ve çok az düşüktür. Kuvvetli ve iri olan boynu, kafa ve vücut arasında çepeçevre, girintili olup kafayı biraz vücuttan ayırır.

Lancashire kanarya kuşunun sırtı uzun, ince ve yuvarlaktır. Sırtı az da olsa kamburdur. Tüyleri çok zengin ve uzundur Lancashire kanarya kuşunun. Bacakları da uzun, kuvvetli ve hafif açılıdır. Baldırı kısmen görünebilir.

Lancashire Kanarya Kuşu Cinsiyeti

Diğer türlerinde olduğu gibi cinsiyetinin belirlenmesi zordur. Cinsiyetini öğrenmek için yumurtadan çıkan yavrunun, dokuz aylık olmasını beklemelidir.

Göbeklerinin altındaki yarıklar çiftleşme döneminde kabarık olur bu kabarıklıklardan yarığı uzun ve çıkıntılı olan erkek, dişilerde ise düz ve yuvarlaktır.

Lancashire kanarya kuşunun cinsiyeti ötüş ve ses farklılıklarıyla da belirlenebilir. Erkek olanı dişilere kıyasla daha melodik seslere sahip ve daha ötücüdür. Bu yolla ayrım yaparken deri değiştirme dönemini beklemeli.

Lancashire kanarya kuş uzmanları tüylerin parlaklığına bakarak da cinsiyeti belirleyebilirler. Erkeklerin tüy parlaklığı, dişilere oranla daha fazladır. Ayrıca veteriner hekimin yapacağı kan ve genital böyle operasyonuyla da belirlenir.

Lancashire Kanarya Kuşu Üretimi

Lancashire kanarya kuşunun üretimi diğer türler de olduğu gibi oldukça zordur. Lancashire kanarya kuşu üretimi için bahar ayları tercih edilmeli, eşleşeceği kanaryanın sağlıklı, tüylerin altındaki deri pembe ve karın kısmı siyahlaşmamış olmalı.

Bahar aylarında eşleşip, üretilen Lancashire kanarya kuşu için farklı mevsimlerde de yapay üreme ortamı yaratılarak üremesi sağlanabilir. Bunun için ortamın 15 – 20 derece olmalı ve günde 1o – 12 saat ışık verilmeli. Neşeli ve uzun ötüşlerine başlayan, eşleşme zamanına girdiğini belli eder. Dişi ve erkek eşleşmek için buluştuğunda, yuvaları kış aylarında keçeden, yaz aylarında ketenden olmalıdır.

Çiftleşen Lancashire kanarya kuşunun 4 – 5 yumurtası olur. Bu süre zarfında dişiler asla rahatsız edilmemeli. Yumurtlama döneminde kalsiyuma ihtiyaç duyan dişilere mürekkep balığı kemiği verilmeli. 4. Yumurtadan sonra yumurtaya yatar ve ilk yumurta ile son yumurta arasına zaman farkı yaratır, ilk yavru ölebilir. Bu nedenle ilk yavru yuvadan alınmalı yerine sahte yumurta konulmalı. 4. Yumurtadan sonra yuvasından alınmış olan yumurtalar geri konmalı.

Ortalamam 13 günde yumurtadan çıkan Lancashire kanarya yavruları, özel mamalarla ya da haşlanmış yumurta karışımlarıyla beslenmeli. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, yuva değiştirilip, dezenfekte edilmeli. Yavrulara erkek baksa da, nadir olarak yuvayı rahatsız ettikleri görülür. Bu durumda erkek Lancashire kanarya kuşunu ayrı bir kafese almalı.