Parrotlet Papağanı Bakım Rehberi

Güney ve Orta Amerika'ya özgü olan papağan ailesindeki bu ikinci en küçük kuş, popüler bir evcil hayvan seçimidir. Birçok papağan çeşidi arasında evcil hayvanlar için en uygun olanları Pasifik papağanı (Forpus coelestis) ve yeşil burunlu papağan (Forpus passerinus) türlerinin temsilcileridir. Evcil hayvan mağazalarında bulunabilecek diğer türler genellikle Meksika Papağanı, Gözlüklü Papağan veya Sarı yüzlü Papağandır.

Parrotlet Papağanı Bakım Rehberi

Güney ve Orta Amerika'ya özgü olan papağan ailesindeki bu ikinci en küçük kuş, popüler bir evcil hayvan seçimidir. Birçok papağan çeşidi arasında evcil hayvanlar için en uygun olanları Pasifik papağanı (Forpus coelestis) ve yeşil burunlu papağan (Forpus passerinus) türlerinin temsilcileridir. Evcil hayvan mağazalarında bulunabilecek diğer türler genellikle Meksika Papağanı, Gözlüklü Papağan veya Sarı yüzlü Papağandır.

Bu akıncı papağan, kuru ağaçlık alanlarda tohum, meyve ve sebze yemi ile bilinir ve evcil hayvanınızı yulaf, karabuğday, aspir ve kenevir gibi küçük tohumların küçük miktarlarda, ayçiçeği çekirdeği, yeşil yapraklar ve kibble ile beslemek isteyeceksiniz. Esaret altında, onları türlere uygun kebaplar ve az miktarda kesilmiş meyve ve sebzelerle beslemelisiniz.

Son derece zeki papağanın dinamik bir ortama ve çok fazla egzersize ihtiyacı vardır ve evcilleştirildiğinde çok sevecen kuşlar olabilirler. Papağanlar da korkusuz bir eğilim sergilerler, bu yüzden kafeslerini çok savunabilecekleri için onları kızdırmamaya dikkat etmek isteyeceksiniz. Bu nedenle, çocuklara alışmamış papağanlara dikkat edin, çünkü bir ısırık taşıyabilirler!

Papağanların Özellikleri
Fiziksel
Bu eğlenceli kuş aslında evcil hayvan olarak tutulan en küçük papağan türüdür. Yetişkin bir papağan, 4 ila yarım ila 5 inç (yaklaşık 28.5 cm) uzunluğa ulaşabilir ve sağlıklı bir kuş, bir onsun (33 gram) üzerinde fazla ağırlığa sahip olmayacaktır. Ayrıca 9 buçuk inçlik en kısa bireysel kanat açıklığına sahiptirler.

En popüler evcil papağan türü olan Pasifik Papağanı, parlak yeşil tüyleri nedeniyle farklıdır. Hantal kuş, renkli tüyleri ve kısa, konik bir kuyruğu ile tanınabilir.

Bu tür papağanların birçok renk mutasyonu olsa da, erkekler genellikle koyu mavi bir şerit taşırken, dişilerin kanatlarında ve sırtlarında daha açık tüyleri olan daha koyu yeşil tüyleri vardır.

Dişiler ayrıca gözlerin arkasında mavi veya yeşil bir çizgi gösterebilir. Tabii ki, mavi, sarı ve beyaz papağanlar vahşi doğada ve evlerde bulunabilir. İlginç bir şekilde, Yeşil tüylü papağanlar sırtlarında mavi tüyleri olmayan tek türdür.

iki pasifik papağanı oynuyor

Davranış
Papağanlar daha uzun yaşayan papağan türleri arasındadır ve ihtiyaçları karşılanırsa papağan ömrü 20 ila 40 yıl arasında sürebilir.

Bu zeki ve aktif kuş, apartmanlarda kalmak için çok gürültülü değildir ve müthiş konuşmacılar olmasalar da, pratik yaparak birkaç kelime konuşmayı öğrenebilirler.

Papağanların aslında küçük bedenlerde tam boy papağanlar olduğu söylenir. Yani, kişilikleri daha büyük kuzenleriyle eşleşir. Bu nedenle düzenli egzersiz ve uygun eğitime ihtiyaçları var.

Birini Evcil Hayvan Olarak Yetiştirmek - Ne Beklenir
Papağan Kişiliği
Papağanlar, büyük kişilikleri olan aktif kuşlardır. Ayrıca korkusuz oldukları biliniyor ve sonuç olarak, büyüklüklerine bakılmaksızın evdeki diğer evcil hayvanlara saldırabilirler. Kuşun yalnız bir mizaç geliştirmesini önlemek istiyorsanız, onunla sık sık başa çıkmalı ve onunla oynamalısınız.

Tek bir kuşla bağ kurabilir ve bir arada bulunabilirler, ancak çevredeki diğer kuşlara karşı saldırgan olurlar. Eğilimleri nedeniyle, çocukların onlara yaklaşmasına nasıl izin verdiğinize dikkat edin, ısırırlar!

Öte yandan, eğer elle beslenirlerse, sahiplerine karşı sevgi gösterecek güvenilir kuşlara dönüşürler. Ancak dikkatli olun, başka bir kuşla bağ kurarlarsa sizi kolayca görmezden gelebilirler. Yalnız başına yalnız kalabilirler. Yapabileceğiniz en iyi şey, kuşun duygusal ihtiyaçlarını karşılamak ve onunla düzenli olarak oyun ve aktivitelere katılmaktır.

Eğitim
Daha büyük papağanlara kıyasla kısa gelseler de, onlara da birkaç numara öğretilebilir. Emin olun kuşlar için potansiyel bir araya geldi, ona eğitim kısa sürede başlayacak. Eğitimin çok yorucu olmadığından ve kuşun güvende hissettiğinden ve rahatladığından emin olun.

Yeterli talimatla, basit komutları öğrenebilir ve birkaç kelime konuşabilirler. Erkekler cinsiyetten bağımsız olarak konuşmaya daha eğilimlidir — ve bazı papağanlar asla öğrenmezler —.

İşte sohbet etmeyi seven bir papağan:

Ev Tipi
Kafesler evin daha yoğun kısımlarına yerleştirilmelidir, böylece papağanınız sıkılmaz. Gürültülü ortamla etkileşim onu meşgul edecek ve meşgul edecektir.

Yapışmaz tavalardan gelen yüksek sıcaklık, duman ve dumanlar zarar verebileceğinden ve hatta onları öldürebileceğinden, mutfakta tutmak için uygun olmadıklarını unutmayın. Ayrıca, uygun dinlenme için sessiz bir yere ihtiyaçları var.

Deneyim Önerileri
Papağanlar, papağan yetiştirme ve tutma konusunda fazla tecrübesi olmayan insanlar için uygundur. Hatırlanması gereken en önemli şey, daha agresif eğilimlerini engellemek için onları sık sık şirkette tutmaktır.

Uygun Bakım - Evcil Hayvan Olarak Papağanlar
Kafes Boyutu ve Kurulumu
Genel olarak, daha büyük daha iyi kafesi. 24 ”W x 24” H x 24”D kafesten daha küçük olmamalıdır. Kuşlar hareket ve parrotlet onların kafes içinde atlama boşluk olan en önemli şey. Ayrıca, kafesi kuş oyuncaklarıyla doldurmayı düşünmelisiniz, böylece siz onlarla değilken meşgul olabilirler. Kafese birkaç levrek yerleştirin ve eğer paranız varsa ve yeriniz varsa, daha fazla yer sağlamak için daha büyük bir kuş kafesi kullanın.

Oyuncakların yanı sıra, kuru gıda, tatlı su ve sonuncusu sebze ve meyveler için üç ayrı konteynere ihtiyaçları var. Kafesteki boşlukların papağanınızın kaçmasını engelleyecek kadar küçük olması da önemlidir ve bunu önlemek için yarım inç yeterli olmalıdır.

mavi papağan kaya üzerinde oturan

Papağan Diyeti
Papağanlar, tercihen yüksek kalitede pelet bazlı kuş karışımı kullanılarak beslenmelidir. Diyetlerini günlük olarak taze meyve ve sebzelerle zenginleştirebilirseniz papağanınız en iyi durumda tutulacaktır.

Papağanlar uygun şekilde kesilmiş bezelye, brokoli veya havuç parçalarını yiyebilir. Ayrıca salatalık, soyulmuş kivi, marul ve kabak yiyebilirler. Onları elma, muz, şeftali, çilek ve üzümle bile güvenle tamamlayabilirsiniz.

Sebzeleri avokado, soğan ve ıspanak gibi Oksalik asitle beslemekten kaçının. Ayrıca greyfurt ve domateslerden kaçının.

Hayvancılık
Üreme için ayrılan iki kuşun, verilen türlerin gerçek bir çifti olması önemlidir, çünkü yalnızca yavruları çizginin aşağısında çoğalabilecektir. Üreme mevsimine gelince, papağanlar için tanımlanmış bir tane yoktur, çünkü herhangi bir zamanda iç mekanda üreyebilirler.

Egzersiz
Papağanların aktif olması ve düzenli olarak egzersiz yapması gerekir. Egzersizi sosyal etkileşimle eşleştirirseniz papağanınız en çok fayda sağlayacaktır.

Onları sağlıklı ve mutlu tutmak istiyorsanız en az 3-4 saatlik günlük bakıma ihtiyaçları olacaktır. Vahşi ortamdaki koşulları tamamen çoğaltamazken, papağanınızı sadece bunun için tasarlanmış farklı oyuncaklarla meşgul edebilirsiniz.

Papağan Fiyatları
küçük dallara tünemiş vahşi papağanböylece, 500 dolara kadar satın alınabilen Pasifik Papağanı gibi daha pahalı olan alt türler var.

Papağanlar, yeni başlayanlar ve bir papağana bakmaya başlamak için fazla para yatırmak istemeyen insanlar için uygun nispeten uygun fiyatlı bir papağan türüdür. Ortalama olarak, bir papağan 150 ila 350 dolara mal olabilir.

Sağlık
Bu aktif ve meraklı kuşun her türlü karışıklığa karıştığı biliniyor, bu yüzden oynarken yaralanmamalarına dikkat edin. Papağanınızı sağlıklı tutmak için dengeli bir diyet, düzenli olarak kesilmiş tüyler, kesilmiş tırnaklar ve kesilmiş gagalar sağlayın, böylece büyümezler.

Her gün yıkanabilmeleri de önemlidir, ancak kuşun boğulmamasına dikkat edin. Banyo, kepeği frenleyecek ve tüyleri nemlendirecektir.

Tabii ki, herhangi bir endişeniz varsa, evcil hayvanınıza mümkün olan en iyi bakım ve tedaviyi verebilecekleri için lütfen kuş veterinerinize başvurun.

Benzer Türler
Genellikle papağanlara kıyasla en benzer evcil hayvan muhabbet kuşudur.

İlk bakışta, çok benzer görünüyorlar, ancak Afrika'ya özgü bu kuşlar, papağanlarda yaygın olan cinsel dimorfizm olmadan, papağanlardan daha büyük ve daha ağırdır.

Özet - Bir Tane Almalı Mıyım?
Papağanlar, kuşlarını oynamak ve tanımak için her gün birkaç saat ayırabilen yeni sahipler için uygun aktif ve meraklı kuşlardır.

Diğer kuşlara karşı en girişken ve hatta saldırgan olmasa da, elle beslenir ve doğru muamele görürse, bu papağan sahiplerine sevgi ve özen gösterecektir.

Bu ikinci en küçük (evcil hayvan olarak tutulan en küçük) ve nispeten uygun fiyatlı kuş, dikkatinizi yeterli eğitim ve özenle öğrenebileceği birkaç kelime ve püf noktasıyla ödüllendirebilir.