Kuşlarda İshal ve Tedavisi

Kuşlarda en çok görülen ishal ve isal tedavisi konusunda sizlere yardımcı olacak bir makale hazırladık.

Kuşlarda İshal ve Tedavisi

Hayvanlara tuvalet eğitimi vermek oldukça güç bir durumdur. Özellikle hastalıklarında bu durum daha da zorlaşmaktadır. Hayvanlarda pek çok hastalık durumu ile karşılaşabiliriz. Önemli olan hastalığın belirtilerini önceden gözlemleyerek, gerekli tedaviyi uygulayabilmektir. Hayvanlarda görülen hastalıklardan biri de ishaldir. Özellikle etrafımızda kuşların ishallerine sık sık rastlayabiliriz. Kuşlarda ishalin birçok sebebi olabilmekle beraber, belirtilerini gözlemlemek için de bazı detaylar bulunmaktadır.  Ayrıca Kuşlarda İshal ve Tedavisi için pek çok yöntem geliştirilmiştir.

Kuşlarda İshalin Sebepleri

1. Beslenme Bozukluğu:  Kuşunuzun düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı olmalıdır. Aksi bir durumda sindirim sisteminde yaşanılacak sorunlar neticesinde ishal olabilmektedir.
2. Bozuk Yiyecekler:  Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşlarda da bozuk yiyecekler ishale hatta zehirlenmeye kadar yol açabilir.  
3. Sudan Kaynaklı Sebepler: Kuşunuzun kafesteki suyunu sık sık değiştirmeniz gerekir. Uzun süre kafeste kalmış sular ishale sebebiyet vermektedir.
4. Bakteriler: Pek çok bakteri türü, mantarların ve küflerin oluşumu da ishale yol açar. Özellikle kuşların beslenme yerlerinin hijyeni bu sebepten ötürü çok önemlidir. Su tüketimindeki sıklıktan dolayı suluklarının temizliğine ayrıca dikkat edilmelidir.
5. Hava Değişimi: Kuşların bulunduğu ortamın değişen ısısı, sıcak ve soğuk havanın etkisi ile böbrekler rahatsızlanarak kuşların ishal olmasını tetikler.
6. Adaptasyon: Yeni bir otama ya da yeni bir besleyiciye sahip olan kuşlar değişen ortamın etkisinden hareketle psikolojik etken olaraktan da ishal olabilmektedirler.
7. Stres:  Kuşlardaki stres sindirim sistemini de tetikler.

Kuşlarda İshalin Belirtisi

Kuşunuzun ishal olup olamadığını anlamanın en kolay ve en bilinen yolu dışkısına, anüs ve çevresine bakmaktır. Genelde kuşların dışkısı diğer hayvanlar gibi katı değildir. Yumuşak bir kıvama sahip olunan kuşların dışkısı hemen hemen cıvık bir yapıya da sahiptir. Fakat kuşunuzun bir veya iki tuvaletindensonra dışkısında devam eden aşırı bir cıvıklık söz konusu ise ishalin belirtisi olur.

Bir diğer şekilde de kuşunuzun idrarından başka anüs ve çevresine bakabilirsiniz. Eğer şüpheleriniz doğrultusunda kuşunuzun anüsünde ve çevresinde dışkı kalıntısı varsa ishal olduğunun belirtisi olarak nitelendirilebilir. Tüm bu gözlemlere rağmen belirtileri kesinleştirmekte zorlanıyorsanız en yakın veteriner kliniğinden yardım alabilirsiniz.

Kuşlarda İshalin Tedavisi

Belirtilerden sonra kuşunuzun ishal olduğuna kanaat getirdiğinizde ve kesinlik kazandığında ilk olarak sebebini bulmalısınız. Pek çok sebepten ötürü ishal olabilecek kuşunuzun sebebine karşı çözümlerle beraber tedavisini yapabilirsiniz. Kuşlar ishalleri esnasında vücut ısılarında düşüş yaşarlar. İlk olarak bu etkene karşı kuşunuzun bulunduğu ortamı 25-26 derecede tutmanız gerekmektedir. İshalle beraber vücutlarından eksilen su kaybına karşı da suluklarında daima temiz ve taze su bulundurmalısınız.

Ortamını ve suyunu ayarladığınız kuşunuzun beslenme şekline de özen göstermelisiniz. Hareket haline giren bağırsaklarını rahatlattırmak adına besinlerinin çeşitlerinden azaltma yapmalısınız. Özellikle beslenme şeklinden dolayı ishal oluşmuşsa, yediklerini gözden geçirerek daha doğru ve sağlıklı besinleri tercih etmelisiniz.  Kuş yemi kullanıyorsanız, içerisindeki besinlerin değerlerine vitaminlerine ve çeşitlerine bakmalısınız.

Kuşunuzun kafesinin temizliği de oldukça önemlidir. Her daim dikkat etmeniz gereken bu husussa özellikle ishal döneminde ayrıca bir titizlik göstermelisiniz. Kuş kumunu kullanmak bu dönemde kuşunuzun sağlığı etkilediği kadar sizin işinizi de kolaylaştıracaktır.

Tüm bu çabalarınıza ve ürettiğiniz çözümlere rağmen tedaviyi sağlayamadıysanız, veteriner hekime danışmalısınız. Veterinerden veya petshoplardan alabileceğiniz sıvı ilaçlar, istediğiniz tedaviyi size sağlayacaktır. Kullanım talimatı üzerinde yazan ilacı dikkatlice okuyarak uygulamalısınız. Herhangi bir yan etki veya ters durumda veterinere bildirmelisiniz. Sıvı ilacın kullanımı da oldukça kolaydır. Suyuna 10-15 damla damlatmanız yeterli gelecektir.