Kuş Eğitiminden Önce Bilmeniz Gerekenler

Her kuş eğitilebilir mi? Eğitimde neler yapmalıyız? Eğitim için ilk yapılacaklar konusunda bilgilendirmeler bu makalemizde yazılmıştır.

Kuş Eğitiminden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kuşunuzu eğitmenin anahtarı, onlarla olan iletişiminizi iyi tutmanızdan ve sabırlı olmanızdan geçer. Bu süreçte üç şey çok önemlidir;

  • Kuşunuz iyi bir şey yaptığında, ona mutlaka bir ödül vermek (En çok sevdiği yiyecek veya oyuncak olabilir)
  • Kuşunuz istenmeyen bir şey yaptığında, görmezden gelmek
  • Asla ve asla kuşunuzu cezalandırmamak ve aç bırakmamak

Öncelikle bir eğitime başlamadan önce eğiteceğimiz kuşumuzun karakterini ve özelliklerini iyi analiz etmeli ve en önemlisi sakin bir kuş sahiplenmeliyiz. Amacımız yukarıda da bahsettiğimiz gibi kuşumuzun davranışına göre iyi şeyler için bir ödül vererek ve kötü şeyleri görmezden gelerek (ödül yok, tepki yok) istediğiniz şekilde eğitebilirsiniz. Ödül, en sevilen yemek ikramı olabilir, ancak basit bir övgü veya değerli bir oyuncakla oyun oynamasına müsaade ederek veya kuşunuzu severek motive edebilirsiniz. Kuşunuz istenmeyen bir şey yapıyorsa, kuşu görmezden gelmelisiniz (kuşunuz cezaya cevap vermeyecektir). Kuşunuz ilgi arıyorsa olumsuz bir tepki bir ödüle dönüşebilir. (olumsuz dikkat hiç dikkat edilmemesinden daha iyidir), bu nedenle tepkiniz nedeniyle istemeden bazı istenmeyen davranışların artmasına neden olmamak için dikkatli olmalısınız. Davranışı görmezden gelmek ilk önce onun yoğunlaşmasına neden olabilir, ancak sonunda istenmeyen davranış büyük olasılıkla duracaktır. Eğitimde başarı elde edebilmek için;

  • Sadece rahat olduğunuzda antrenman yapın. Olumlu eğitim sabır ister!
  • Kuşunuzun dikkatli olduğu, yemek yemediği ve tüyleriyle oynamadığı zamanlarda ve dikkatinin dağılmayacağı bir zamanı seçin.
  • Sık, ancak kısa eğitim seansları genellikle daha etkilidir. Her seferinde birkaç dakika, günde birkaç kez iyi sonuç verir.
  • Sevdiğiniz bir ödül seçin (ancak ödül yiyecekse aşırıya kaçmayın).
  • Kuşunuz bir şeyleri doğru yaptığında her zaman ödüllendirmeyin. Doğru yapmış olabilir ama ödülü vermek için tekrarların doğru yapıldığından emin olarak ödül aralıklarını uzatın. (zamanın bir bölümünde övgüye geçin) Yoksa kuşunuz bu davranışı yalnızca elinizde bir ödül olduğu düşüncesi ile yapabilir.
  • Eğitimi sıkça tekrar ederek ve sabırla sürdürün. Kuşunuzun yorulduğunu gördüğünüzde eğitimi bırakın.
  • Eğitim seanslarını kuşunuz için iyimser ve eğlenceli tutun.

Bir sonraki makalemizde eğitim için gerekli araç ve gereçleri paylaşacağız ve eğitimdeki önemini anlatacağız.