Papağanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Belkide papağanların bilmediğimiz bazı özellikleri vardır. Bu makalemizde bunları sizlerle paylaşmak istedik.

Papağanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Papağan, denildiğinde akıllarda eğlenceli, konuşan kuşlar canlanır. Öyle ki kuşların içerisinde insanlarla en etkili iletişim kuran ve insan seslerini taklit eden türdür. Bu sebepten ötürü insanlar papağanlardan oldukça keyif alırlar ve zaman geçirmek isterler. Pek çok kişinin evlerinde de besledikleri kuş türü papağan olur. Nerede bir papağan görseniz, taklit özelliğini bildiğiniz için konuşturmak isterseniz. Herkesin konuşan kuşlar olarak bildiği ve ilginç bulduğu Papağan kuşları için çok daha geniş çaplı ilginç bilgiler de mevcuttur. Zaten düşündüğünüzde de bu kadar farklı kuşların tek bir ilginç yanı olmamalıdır. Pek çok bilinmeyen, Papağanlar Hakkında İlginç Bilgiler vardır. Şimdi sırası ile bu bilgilere bir göz atalım:

Her Papağan Konuşamaz

Olumsuz bir özellikle başlamış gibi dursa da taklit yeteneği her papağanda ne yazık ki bulunmamaktadır. Diğer bir ifade ile bazı papağan türlerinde taklit yeteneği aynı seviyede gelişim göstermemektedir. Özellikle Jako papağanı türlerinin arasında en gelişmiş taklit yeteneğine sahipken kimi kuş türleri bu yetenekten mahrum kalmıştır.  Taklit yeteneği papağanlar arasında tıpkı renkleri ve büyüklükleri gibi farklılık gösterebilir.

Cinsiyet Farkı

Aynı türdeki papağanların arasında cinsiyet farkı çok belirgin değildir. Fakat Eclectus adındaki papağan türünde bu ayrım rahatlıkla yapılabilir. Dişilerde siyah gaga, kırmızı baş, mavi veya kırmızı renk vücut görülür. Erkeklerde ise yeşil gövde ve sarı kırmızı karışımı bir gaga bulunur. Bu renk farklılıkları içerisinde cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Ama kesin sonuç bazı papağan türlerinde DNA ile anlaşılır.

Telefon Numarası Ezberleyebilirler

Papağanların çok zeki kuşlar olduğunu çoğunuz duymuşsunuzdur. Bu zekâ yapıları ile kaliteli bir eğitim birleştiğinde çok olumlu dönüşler ve şaşırtıcı gelişimler elde edebilirsiniz.  Bunlardan biri de telefon numarası ezberletmektir. Çok küçük yaşlarda eğitim verilmeye başlanması sonucu,  çokça kelimeler öğretebilir ve akrobatik hareketler yapmasını sağlayabilirsiniz. Afrika Gri papağanı (jako) tam tamına 200 kelime öğrenerek konuşabilmekte hatta kelimeler arası ilişkilendirmeler de yapabilmektedir.  Bu durumlar papağanların taklit yeteneğinden değil öğrenme kabiliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Öyle ki zekâ yapıları 4,5 yaşlarındaki çocuklarla eş seviyeye ulaşır.

Müzik ve Ritmi Yakalayabilme

Pek çok kuş türünden farklı olarak papağanlar, duydukları müziği ve ritmini hissederler.  Hatta internet ortamında pek çok ritim tutuna papağan videoları vardır. Özellikler kafalarını ve ayaklarını salladıkları bu videoları çok fazla kişinin izlediği görülmektedir. Papağanlara ilgi oldukça yüksektir.

216 Yıl Yaşayan Papağan Türü

Papağanlar kuşların içinde en çok yaşayan türdür ve yaklaşık 80 yıldan fazla yaşayabilmektedirler. Fakat bu özelliğin yanında ayrıca bir tür vardır ki tam 216 yıl yaşan papağan örneği mevcuttur. Örneğin bulunduğu tür, Kakapo papağan türüdür. Bu türün papağanları yaklaşık 90-95 yıl arası yaşama gösterirler. Uçma yeteneklerini zamanla yitirmişlerdir.  4 kilo ağırlığına kadar çıkabilen Kakapo papağanları için üzücü olan ise nesilleri tükenme sınırındadır.

Tüylerini Oynatan Papağanlar

Çok farklı ve eğlenceli bir yeteneği barındıran Cacatoos (Kakadu) papağanları ve sultan papağanları, başlarının üzerinde yer alan tüyleri hareket ettirerek kendilerini eğlendirmektedirler.

En’leri Kazanan Papağanlar

Bünyelerindeki özelliklerle fark atarak en kısmını kazanan papağan türleri:

En Küçük Papağan Türü: 9-10 cm ile 10 gr ağırlında olan, anavatanları Endonezya ve Yeni Gine ormanları olan papağan türü Pigme papağanıdır.

En Oyuncu Papağan Türü:  Hareketli yapısı ile oyuncu tavırları ile dikkat çeken, haylaz olarak bilinen papağan türü Kea papağanıdır.  Çok değişik oyun şekilleri vardır.

En Büyük Güçlü Gagası Olan Papağan Türü:  Tüm papağanlar yapısı gereği, güçlü bir gagaya sahiptirler fakat Sümbül papağan türü en güçlüsüdür. Hindistan cevizini gagaları ile kırabilirler.