Kuşlarda Tırnak Kesim Zamanını Gösteren 5 İşaret

Kuşumuzun tırnak kesimi konusunda nasıl ve ne zaman keseceğimizi gösteren belirtiler.

Kuşlarda Tırnak Kesim Zamanını Gösteren 5 İşaret

Pek çok kuş sahibi tırnak kesiminin kolay bir iş olmadığı konusunda hemfikirdir . Ancak, zaman zaman evcil hayvanınızın sağlığını ve rahatlığını korumak ve kendi güvenliğinizi sağlamak için gereklidir. Bazı sahipler, kuşlarını tırnak törpüsü için veterinere götürmeyi tercih ederken, diğerleri evde kendi başlarına yapmayı tercih edebilir.

Kuşunuzun tırnaklarını hangi sıklıkta kesmeniz gerektiği, türüne, sağlığına ve içinde bulunduğu duruma göre değişir. Kuşunuzun bir tırnak kesimine ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, zamanın doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek bazı önemli işaretler;

Aşırı tırnak uzunluğu

Kuşunuzun tırnak kesimine ihtiyaç duyduğunun en belirgin işaretlerinden biri, aşırı tırnak uzunluğudur. Çoğu kuş sahibi, sadece evcil hayvanlarının ayaklarına bakarak ne zaman kesmeleri gerektiğini anlayabilir. Bununla birlikte, yeni bir kuş sahibiyseniz, normal bir tırnak ucu  ile büyümüş bir tırnak ucunu tanımakta zorluk çekebilirsiniz. Bu durumunuzda veterinizden veya tecrübeli bir kuş sahibinden yardım alabilirsiniz.

Tırnak uçlarında gözle görülen değişiklik

Kuşunuzun ayaklarında bir sorun olduğuna dair en büyük ipuçlarından biri, normal tüneme davranışındaki değişikliktir. Son zamanlarda kuşunuzun bir ayağını tercih ettiğini fark ettiniz mi? Ya da son zamanlarda tüneklerini kullanmak yerine kafes zemininde durmayı tercih etti mi? Kuşunuzun normalde tüneme ve kendini taşıma şeklindeki herhangi bir değişiklik endişe kaynağıdır. 

Kuşun tırnaklarının çok uzun olması, tünemeyi rahatsız ediyor olabilir. Durum buysa, bir tırnak törpüsü anormal davranışı oldukça hızlı bir şekilde çözmelidir. Ancak kuşunuz iyileşmezse, ayak yaralanmasının bir işareti veya potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Bu nedenle, kuşunuzun tüneme davranışı anormal hale gelirse, veterinerinizi mümkün olan en kısa sürede görmeniz en iyisidir. 

Dolaşma Zorluğu

Kuşlar ayaklarını pratik olarak her şey için kullanırlar: yürümek, yiyecek tutmak, tırmanmak, oyuncaklarla oynamak ve tüneklere tutunmak. Yani tırnakları düzgün tutulmazsa hayatlarının birçok yönü etkilenebilir. 
Kuşunuzun tırnaklarının giysinize, yiyecek parçalarına veya diğer yüzeylere yapıştığını fark ederseniz, o zaman kesinlikle bir düzeltme zamanı gelmiştir. Sağlıklı uzunluktaki tırnaklar, kuşunuzun etrafta gezinme çabalarını engellemeden kuşun dolaşmasını sağlamalıdır.

Kuşun derisindeki pürüzlü veya kabuklu yamalar

Kuşunuzun derisinde pürüzlü cilt veya kabuklanma gibi anormal lekeler fark ettiyseniz, o zaman tırnak kesimi yapmanız gerekebilir. Diğer birçok hayvan gibi, kuşlar da vücutlarının her tarafındaki kaşıntıları tırmalamak ve sorunları gidermek için tırnaklarını kullanırlar. Ancak tırnakları fazla büyümüş kuşlar, yanlışlıkla kendilerini zarar verebilirler. Bu bazen kanamaya veya sıyrıklara neden olabilir. 
Öyleyse, kuşunuzun tırnaklarını biraz uzun görünüyorsa ve cildinde bazı ağrılı noktalar fark ederseniz, biraz kırpın. Derisi bir veya iki gün içinde daha iyi görünmeye başlamazsa, derhal bir veterinerden randevu almalısınız. Ayrıca, kuşunuzun semptomlarının acil müdahale gerektirmediğinden emin olmak için herhangi bir cilt sorununu tespit ettiğiniz anda veterinerinizi aramak idealdir.

Ellerinize kuşunuzdan dolayı yaşadığınız Çizikler

Elinizde acı hissettiğiniz çizikler olmadan kuşunuzu rahatça kontrol edebilirsiniz. Değilse, o zaman tırnakları kesme zamanı gelmiştir. 

Elinize konduğunda kuşunuzun tırnaklarını hissetmeniz normal olsa da, tırnaklar, evcil hayvanınızı çizmeden tutamayacak kadar uzun ve keskin olmamalıdır.

Evcil hayvanınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal veterinerinizi arayın. Sağlıkla ilgili sorular için, evcil hayvanınızı inceledikleri, evcil hayvanın sağlık geçmişini bildikleri ve evcil hayvanınız için en iyi tavsiyeleri verebilecekleri için her zaman veterinerinize danışın.