Kuşunuzun evdeki ilk günü

İlk defa bir kuş aldınız ve evinize getirdiniz ne yapmak istediğinizle ilgili bu makalemizde sizleri bilgilendireceğiz.

Kuşunuzun evdeki ilk günü

Ve sonunda yeni bir kuş sahiplendiğinizi düşünerek, sizlerle bu makaleyi paylaşıyorum. Sizinle ve ailenizle yaşayacak olan çok sevdiğiniz bir kuş sahiplendiniz ve ilk olarak ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Olsun heyacanınızı anlıyorum ve amacım size en doğru bilgiyi vermek.

Evinize getirdiğiniz kuşun da bir canlı olduğunu ve onunda duygularının olduğunu unutmayın. Sonuçta o da sizin gibi yeni bir aileye ve yeni bir eve geldi. İster istemez stress ve korku içini sarmış olabilir. 

Yapmanız gereken çok basit. Öncelikle kafesinizin yer seçimini doğru yapmak. Nasıl mı? Bu sorunun cevabını maddeler halinde aşağıya bırakıyorum;

1. Kuşunuzun kafesinin herzaman bir tarafı muhakkak duvara bakmalı ve kendini güvende hissetmeli.

2. Kuşunuzun sağlığı için özellikle çok güneş alan bir yerde olmamalı. 

3. Rüzgar alan veya cereyan yapan bir yere kafes kesinlikle konulmamalı. 

4. Koltuğa oturduğunuzu düşünürsek mutlaka kafes göz hizanızda veya gözünüzdan yukarı hizada olmalı.

5. Size gelen misafirlerinizin çocuklarının veya evdeki aile bireylerinin evde gezerken sürekli rahatsızlık hissetmeyeceği bir yerde olmalı.

6. Kuşunuzun rahatsız olabileceği eşyalardan uzak olmalı.

Şimdi bu koşullarda kuşunuzun kafesine evde bir yer bulduğunuzu düşünerek ilk gün ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle ilk gün mümkün mertebe kuşunuz etrafı tanıyana ve size alışana kadar fazla rahatsız etmeyiniz. Sürekli onun yanına giderek tedirgin etmek yerine etrafı tanımasına ve strese girmemesine yardımcı olmak için etrafında gürültü veya onu tedirgin edecek hareketlerden uzak durunuz. Onlarında birer canlı olduğu ve duygularının olduğunu unutmadan sizlere güvene bilmesi için herşeyden önce sabırlı olunuz. Kuşunuzu kendinize alıştırmanız konusunda ilerleyen makalelerde yazıları tek tek paylaşağım. Eğitimde en büyük başarının sabır olduğu unutulmamalıdır.