Pakistan Papağanı

Pakistan Papağanı

Pakistan papağanı; papağangiller familyasının bir üyesidir. Bu papağan yeşil papağan veya küçük İskender papağanı olarak da bilinmektedir. Şehirlerde yaşamaya uyum sağlamış ve küçük sürüler halinde şehirlerde yaşayabilen türler arasındadır. Ülkemizde doğal yaşamında görmek mümkündür. İskender papağanı ile karıştırılmasına rağmen bu tür İskender papağanına göre daha küçük yapıda olmaktadır. Bazı farklı detayları türler arasında bulunmaktadır. Pakistan papağanı, Güney Amerika’dan Meksika’ya ve karayipler’e kadar uzanan bölgelerde yaşamaktadırlar. Bölgelerden tacirler tarafından Avrupa’ya getirilen papağanlar, ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Pakistan Papağanı Beslenme Nasıl olur?

Tohumlar ve çeşitli meyvelerle doğal ortamlarında beslenmektedirler. Tohum ve tahıllı yemler ile beraber meyve ve sebzeler ile destek sağlanabilir. Günlük olarak temiz ve klorsüz su verilmelidir. Koyu yapraklı yeşillikler, sebzeler ve meyveler diyetinin %25 karşılamaktadır.

Pakistan Papağanı Genel Özellikleri

Bu papağan yeşilin çeşitli tonlarını oluşturmaktadır. Dişi Pakistan papağanında herhangi bir boyun bandı yokken erkek olan papağanda boyunlarında siyah boyun halkası ve pembe ense bandı vardır. Ortalama boyları kuyrukları dahil olmak üzere 40 cm civarındadır. Kanatları açıldığı zaman ölçüldüğünde 40 cm kadar boya ulaşmaktadır. Bu papağanların ağırlıkları 300 ila 400 gram arasında değişmektedir. Yaşadıkları doğal ortamlarda ağaç kovuklarına yuva yaparlar. Hızlı uçtukları gibi, uçarken sesler çıkartmaktadır. Yaşam süreleri ortalama 15 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Çok enerjik olmasıyla bilinen ve çok sosyal bir papağan türüdür. Bu papağanlar sahiplerini eğlendirmeyi çok sevmektedirler. Bazen bu türdeki papağanlar aniden karamsar olma eğilimindedirler. Bebekliğinden itibaren uygun şekilde eğitilmezlerse agresif bir tür alabilirler. Pakistan papağanları sadık ve sevgi dolu kuşlar olarak bilinmektedir. Ev ortamında bakılması ve eğitilmesi oldukça zor olan bir papağan türüdür. Konuşma yeteneği diğer papağanlara göre daha az olmaktadır. Konuşması için sıkı bir eğitimden geçmesi gerekmektedir.

Pakistan Papağanı Doğal Ortamı Nasıl Olmalı?

Kafeslerinin mümkün olduğu kadar büyük olmalı çünkü kanatlarını açtığında kafeste sıkışmamaları önemli bir konudur. Sıkışık ve dar ortamlardan hoşlanmamaktadırlar. Kafesin temiz, güvenli, emniyetli ve dayanıklı, toksik olmayan malzemelerden yapılması gerekmektedir. Doğal ışık erişimi mutlaka olmalıdır. Karanlık alanlardan hoşlanmadığı için bu ortamlarda bırakılmamalıdır.