Erik Başlı Papağan

Erik başlı papağanlar hakkında bilgi sahibi olmak için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Erik Başlı Papağan

Kusursuz bir dizi özelliği, hoş bir görünümü, sosyal davranışıyla, bir evcil hayvan ve ailenin bir parçası olarak dünya çapında çok sevilir. Çok akıllı, eğlenceli ve gününüzü her zaman biraz daha ilginç hale getirecek bir türdür.

Doğal Yaşam Alanı

Çoğu papağan türleri gibi, bu kuşlar da Hint yarımadasının her yerinde bulunur. Hindistan'da çok yaygın bir manzara olarak, tercih ettikleri habitatlarda - ormanlarda, seyrek ormanlık alanlarda, Himalaya dağlarının eteklerinde, şehirler ve köylerde görülürler. 1760'ların başlarında keşfedilmişlerdir.

Yetişkinler ortalama 13 inç (33 santimetre) uzunluğa ulaşır ve oldukça uzun bir kuyruğu 9 inç (22 santimetre) uzunluğa kadar uzar. Orta kanat açıklığı ve bu uzun kuyruğu ile bu papağanın bolca alana ihtiyacı vardır. Serbest uçuş, enerjilerini kullanmalarına ve dışarı atmalarına yardımcı olmak için idealdir.

Konuşma özellikleri

Genelde ses seviyeleri orta düzeyde kabul edilir. Çok yüksek veya tekrarlayan olmayan çeşitli doğal cıvıltı ve tiz çağrıları vardır. Çok fazla olmasa da melodileri taklit edebilirler. Ancak zekaları sayesinde her zaman yeni numaralar öğrenmeyi severler.

Renkler

Parlak renkler ve benzersiz detaylarla, Erik başlı papağanlar görsel olarak çok güzel türlerdir. Çoğunlukla parlak, tropikal yeşil bir tonda, kanatlarda daha koyu ve vücudun geri kalanında daha açık renklidirler. Erkeklerin boynunun arkasında birkaç mor ayrıntı bulunan koyu kırmızı bir kafası varken dişilerin morumsu gri bir kafası vardır. Erkeklerin boyun çevresinde ince siyah bir yaka ve omuzda kırmızı bir yama vardır.

Bakım ve Beslenme

Diğer türlerde olduğu gibi özel tohum ve pelet bazlı karışımlar sunulmaktadır . Bu karışımlar, çeşitli ve zengin bir tohum, darı ve bazen de fındık diyetini garanti eder. Bu, bazı taze meyveler ve yeşil sebzeler, hatta biraz pişmiş pilav veya tavuk ile tamamlamak isteyeceğiniz sağlam bir temeldir. Her gün temiz bir içme suyu kaynağı ve düzenli olarak banyo ortamı sağlanmalıdır.

Sağlık ve Genel Koşullar

Yüksek enerji seviyesine sahip bir papağan, enerjilerini yakabilmek için çok fazla alana ihtiyaç duyar. Her zaman kafeslerde tutulursa, ilgisizlik ve halsizlik geliştirebilir ve bu da tehlikeli bir hastalığa yol açar. En iyi seçenek, evin içinde serbestçe dolaşmalarına izin vermek ve kafesi molalar ve uyumak için ayırmaktır.

Kişilik ve Davranış

Bu papağan türleri hızlı ve yüksek zekaya sahiptir. Diğer kuşlarla gerçekten iyi geçinen barışçıl kuşlar olarak bilinirler. Enerjik, eğlenceli ve oyuncul olsa da, daha sevecen bir yanı da var, en sevdiği kişiyle oynamaktan zevk alır.