Jako Papağanları

Jaco papağanın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Jako Papağanları

Evde yetiştirmeye en uygun papağan cinsleri arasındadır. Evde jako papağan yetiştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu yavrunun en az 15 gün annenin yanında kalmış olmasıdır. Bu dönemde yavru papağanların sindirim sistemleri henüz gelişmediğinden annelerinin beslemesine ihtiyaç duymalarıdır. Anneden aldığı yiyeceklerle gelen yararlı bakteriler sayesinde bağırsakları gelişecektir.

Jako Papağını Özellikleri

Jako papağanı Afrika kökenli gri renkli Amazon papağanı olarak da bilinmektedir. Jako papağanları 20-25 yıl kadar yaşamaktadır. Diğer türlere göre oldukça yetenekli ve meraklı olmalarıyla bilinmektedirler. Sahibinin sesine uygun en iyi sesi çıkartabilirler.

Jako Papağanı Beslenmesi

Jako papağanları doğada yaşamlarını meyve ağaları ve bu meyvelerin tohumundan sağlamaktadır. Evde yetiştirebileceğiniz bu papağan türünün yiyeceği yiyecekler çok çeşitlidir. Ayrıca papağanlar için özel hazırlanmış piyasada satılan hazır paketli mamaları da kullanabilirsiniz.

Jako papağanı evde verebileceğiniz yiyecekler ay çekirdeği (tuzsuz), yer fıstığı, fındık, kabuksuz ceviz, yer fıstığı, yulaf, haşlanmış yumurta, peynir, marul gibi yiyeceklerdir.

Papağanınıza bu yiyecekleri verirken dikkat etmeniz gereken konu her gün yiyeceklerinde çeşitlilik sağlamaktadır. Her gün aynı yiyecekleri yedirmeyiniz.

Yavru papağanların beslenmesinde ise bebek maması kullanılması önerilmektedir. Bebek maması içeriğinde bulunan vitaminler gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca yavru papağanların protein gereksinimleri de oldukça fazladır, yumurta sarısı ile de beslenmesi önerilir. Bu sayede protein ihtiyacını karşılamış olacaksınız.