Çekinik Paçalı Muhabbet Kuşu

Çekinik bu çalım muhabbet kuşları ve özelliklerini öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Çekinik Paçalı Muhabbet Kuşu

Çekinik paçalı muhabbet kuşunun gövde ve vücut rengi, düzensiz olarak renklerle kaplıdır. Vücudun beyaz veya sarı zemin üzerine desen dağılımı % 10 ile % 20’sini rast gele lekelerden oluşmaktadır. Yüzü beyaz ya da sarıdır. Alın, tepe, açık, lekesiz veya lekeli olabilir. Beneksiz de olabilir.

Başın arka kısmı vücut rengine göre değişkenlik gösterir. Kanat uçları beyaz, sarımsı beyaz, sarıdır. Kanat ve sırt deseni sarı ve beyaz üzerine % 10 ile % 20 oranında siyah dalgalı, siyah noktalıdır.

Cere, dişilerde kahverengi, erkeklerde pembedir. Birincil kuyruk tüyleri sarı, beyaz, ayak ve bacaklar pembedir. Yanak yamaları menekşe ve mavi tonlarındadır. Gaga turuncu renginde, gözleri soluk beyaz halka içinde siyahtır.

Adından da anlaşılacağı gibi çekinik renk genine sahiptirler. Boyları 12 santimetre, ağırlıkları 30 gramdır. İnsanlara yakın ve sosyal kuşlardır.

Çekinik Paçalı Muhabbet Kuşu Sağlık ve Yaşamı

Çekinik paçalı muhabbet kuşu sahiplenildiğinde sağlıklı ve uzun ömrü, yaşam alanı olan kafesi ve bulunduğu alanla başlar. Kafes ebatları, rahat hareket edip, uçabileceği şekilde büyük olmalı. Tüneği doğal ağaçtan ona uygun olmalı. Kafes içine konulan diğer malzemeler yemlik, suluk, gaga taşı ve oyuncakların onu zarar vermeyecek malzemeden olması önemlidir. Kafesin steril ve temiz olması onları bakterilerden kaynaklanan hastalıklardan korur. Kafes asla hava akımı olan, rüzgârlı alanda olmamalı.

Çekinik paçalı muhabbet kuşunun beslenmesi de çok önemidir. Kapalı ambalajlarda olan yemlerden tercih edilmeli ek olarak taze sebze, meyve, kuruyemiş  (Ispanak, karnabahar, elma, fındık, ) verilmelidir. Sağlık direncinin yüksek olması için veterinerin önereceği vitamin takviyeleri de verilebilir.

Çekinik Paçalı Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Diğer türlerde olduğu gibi Çekinik paçalı muhabbet kuşu da zeki ve hafızası güçlüdür. İlgi ve sabırla tekrarlanan kelimeleri öğrenir ve konuşur. Hızlı konuşması ve kelime hafızasının gelişmesi için internette tavsiye edilen yemlerden verilmemeli, onunla daha çok vakit geçirip, ilgi gösterilmelidir. 

Çekinik Muhabbet Kuşunun Fiyatı

Çekinik muhabbet kuşu en çok sahiplenilen evcil havanlarındandır.  Fiyatı 40 – 80 arasındadır.