Taklacı Kanarya Özellikleri

Taklacı kanaryalar hakkında sizler için hazırladığımız makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Taklacı Kanarya Özellikleri

Taklacı kanarya kuşu, 1675 yılında Almanya’da keşfedilmiştir. Güzel ötüşlere ve takla gibi gösterişli hareketlere sahiptirler. Dünyada Canry Tumbler ve Serinus Canaria olarak da adlandırılan Taklacı kanarya kuşunun dişi olanların ömrü 5 – 6, erkeğin 10 yıldır. Son yapılan araştırmalara göre iyi bakımla 20 yaşına kadar yaşayabiliyor. Evde beslenecek olursa erkek olan, ayrı kafese konmalı.

Ortalama boyları 12.5 cm, ağırlıkları 30 gr’dır. Taklacı kanarya kuşunun erkek olanı öttüğünde gagası kapalıdır. Öterken dik bir duruşa geçer ve başını kalkık tutar. Dişi ise pasif ve çekingendir. Taklacı dişi kanarya kuşunun göz çevresi ve gaga, erkek taklacı kanarya kuşuna göre daha soluk bir renktedir.

Taklacı kanarya kuşu üç oktava kadar ulaşan saf sesleriyle, melodik ötüşlere sahiptir. Taklacı kanarya kuşunun kaç aşında olduğunu anlamak için ayaklarına bakmak gerekir. İnce yapılı, pürüzsüz ayaklar ve deri gerginse gençtir.

Taklacı Kanarya Kuşunun Cinsiyet Ayrımı

Yumurtadan çıkan Taklacı kanarya kuşunun cinsiyeti hemen belli olmaz. 6- 9 ay bekledikten sonra duruşunu, ötüşünü, hareketlerini gözlemleyerek cinsiyeti belirleneceği gibi konusunda uzman veteriner yardımıyla daha kesin sonuçlar elde edilebilir.

6 – 9 ayı dolduran kanarya dik duruşa sahip, ötüşü yüksek ve melodikse erkek. Pasif, çekingen, ince vücutlu, ötüş oktavı daha düşük ise dişidir.

Çiftleşme döneminde, karnındaki yarık kabarır. Bu kabarıklığa bakarak cinsiyeti belirlenebilir. Kabarığı uzun ve çıkıntılı olan erkek, düz ve yuvarlak olan dişidir. Veteriner hekimler, kan testi ya da basit cerrahi operasyonla cinsiyetini belirler.

Taklacı Kanarya Kuşunun Üremesi

Bu kanaryalar ilkbahar mevsiminde çiftleşir. Dişi 1 yaşında, erkek 4 yaşında olmalı. Eş seçimi sağlıklı yavrular elde etmek için önemlidir. Seçilen eşin yaşlı, hastalıklı, yorgun olmamalı. Tüy kalitesi, gaga gücü, ötüşü, duruşu dikkat edilecek hususlardır.

Taklacı kanaryanın erkek olanı ötüşüyle çiftleşmeye hazır olduğunu belli eder. Aynı kafese alınır ve 4 – 5 gün içinde çiftleşir, yaklaşık olarak dört yumurtası olur. İki hafta boyunca kuluçka dönemine girer.