Kuş veya Papağanınızı Temizleme

Kuşunuzu ve papağanınız kendiniz yılamak istiyorsanız lütfen bu makalemizi dikkatlice okuyunuz.

Kuş veya Papağanınızı Temizleme

Papağanınız veya kuşunuz kirlendiyse veya yapışkan yiyeceklerle (meyve gibi) lekelenirse, normal şekilde temizleyerek ve banyo yaparak kendini temizleyebilecektir. Lekeler inatçı görünüyorsa, üzerine su püskürtücü ile su püskürterek yardımcı olabilirsiniz.

Yağlar ve boyalar gibi diğer bazı lekeler veya tüy kirleri (bazen kuş serbestçe uçuyorsa bir tehlike)  yanıltıcıdır. El ile evcilleştirilen kuşlar, çok nazik bir sabunla nazikçe yıkanabilir. Evcil hayvan tedarikçileri genellikle kuş dostu bir sıvı satarlar; veya papağan türünüz için hangilerinin en iyisi olduğu konusunda veterinerinizden tavsiye isteyebilirsiniz.

Sabunu kendiniz uyguluyorsanız, daima kuşun gözüne sokmaktan kaçının. Papağanın işlem sırasında bir kısmını yutması gerektiğinden kullandığınız sabunun toksik olmaması önemlidir. Papağanınız evcil değilse veya leke çıkarması zor bir şeyse (katran veya yağ bazlı boyalar , örneğin), bir veterinerin ilgilenmesine izin vermek en iyisidir. Papağan daha sonra temizlemeden önce sakinleştirilebilir.

Yeni temizlenmiş bir kuş genellikle birkaç dakikalığına titrer ve sallanır, bu normaldir ve çok soğuk olduğu anlamına gelmez: Bu sadece onun, kıvrık tüyleri ayırma ve kurutma sürecine yardımcı olmak için biraz fazladan ısı üretme yolu. İşleri hızlandırmak için asla bir saç kurutma makinesi kullanma eğiliminde olmayın ve tüylere kolayca zarar verebileceğinden kuşu havluyla kurulamayın.