Muhabbet Kuşu Bakım Rehberi

Muhabbet kuşları, genel olarak, Melopsittacus cinsindeki tek türdür (Melopsittacus undalutus). Muhtemelen onları muhabbet kuşu olarak daha iyi tanıyorsunuzdur. Ama aslında Muhabbet Kuşu olarak bilinirler. Bu isim, “iyi yemek” anlamına gelen Avustralya'nın Aborjinlerinden (yerli evleri) kaynaklanmıştır.  

Muhabbet Kuşu Bakım Rehberi

Muhabbet kuşları, genel olarak, Melopsittacus cinsindeki tek türdür (Melopsittacus undalutus). Muhtemelen onları muhabbet kuşu olarak daha iyi tanıyorsunuzdur. Ama aslında Muhabbet Kuşu olarak bilinirler. Bu isim, “iyi yemek” anlamına gelen Avustralya'nın Aborjinlerinden (yerli evleri) kaynaklanmıştır.  

Düşündüğünüz şekilde "yiyecek" değil, muhabbet kuşlarının çorak topraklardan göç etmesi Aborjinleri suya, hayvanlara ve yiyecek bitkilerine (dolayısıyla iyi yiyeceklere) yönlendirdi.

Bununla birlikte, ingiliz muhabbet kuşlarının varlığı 1840 yılına kadar izlenebilir. Yerli, vahşi Avustralya kuşları İngiltere'ye götürüldü ve yıllar boyunca seçici olarak yetiştirildi.

Sonuç:

Daha büyük, rahat ve daha renkli bir ingiliz muhabbet kuşu.

İlham kaynağı onları evcil hayvan şovlarında kullanmaktı. Şimdi, aynı zamanda köpekler ve kedilerin yanı sıra dünyanın en popüler evcil hayvanlarıdır.

İngiliz Muhabbet Kuşunun Büyüklüğü ve Görünümü
Şimdiye kadar, ingiliz Muhabbet Kuşunun Avustralya'da ve hatta Florida'da yaşayan çoğu yabani muhabbet kuşundan daha büyük olduğunu zaten bilmelisiniz.

Ama tam olarak ne kadar büyükler?

En belirgin kısım ağırlıklarıdır. Bir ingiliz muhabbet kuşu ortalama 1.6 ila 2.2 oz (45.3-65.3g) ağırlığındadır. Muhtemelen el ilanlarından daha çok swinger olmalarının nedeni budur.

Ayrıca, baştan kuyruk ucuna kadar 25.4 cm (10 inç) kayda değer bir uzunluğa ulaşabilirler. Bu bir fark, ama bir kakadu vs Sultan papağanının karşılaştırmak gibi oldukça ciddi.

Belki de sergi kullanımlarının bir parçası olarak, benzersiz bir görünüm sergiliyorlar.

Aşağıdaki resimde, en soldaki kuş bir ingiliz muhabbet kuşudur. Daha çok diğer muhabbetkuşları daha nasıl olduğunu gördün mü? 

üç muhabbet kuşu birlikte

En dikkat çekici olanı başlarının daha büyük boyutudur. Bazıları tam şişmiş baş tüyleriyle kaplıdır, bu da gözlerini kör eder gibi görünmesini sağlar. Ama hala görebiliyorlar.

Renk değişimleri de çok canlı. Yabani muhabbet kuşlarında yeşil bir gövde, sarı kafa ve siyah kuyruk tüylerinin olağan karışımını aşar. Bazı ırkların zeytin, gri, tarçın ve menekşe gibi çeşitli nadir renkleri vardır.

İngiliz muhabbet kuşlarındaki renklerin desenleri farklı değildir. Opalinden alacaya, altın yüzüne kadar uzanan bu karmaşık desenler, yıllarca süren çalışma ve ıslahın bir sonucudur.

Bu kuşlar, genellikle Amerikan ‘muhabbet kuşları’ muhabbet kuşları olan evcil hayvan mağazalarında bulacağınız düzenli değildir.

İngilizce ”Muhabbet Kuşu" Muhabbet Kuşu Kişiliği
İngiliz muhabbet kuşu genellikle sakin ve rahat bir evcil hayvandır. Bu, huzursuz bir kuşun diskalifiye edileceği gösteriler ve evcil hayvan sergileri için eğitilmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yani, eğer sessiz ve daha az gürültülü bir kuş arayışınızda aradığınız şeyse, ingiliz muhabbet kuşları sadece sizin tipinizdir. Ayrıca, çocukları veya yeni başlayanları olan bir aile ile oldukça iyi geçiniyorlar.

Daha çok, salıncak, atlama ve sinek için daha başlarını sallanan oynamak daha büyük bir eğilim var.

Bir keresinde, yukarıdaki mısıra ulaşmaya çalışan bir hamster çarkını yuvarlayan bir ingiliz muhabbet kuşu gördüm. Kuşun büyüklüğü önemli bir faktör olsa da, aksi halde onu hiç zorlayamazdı.

Kişilikleri hakkında sevdiğim benzersiz bir şey, onlara öğretirseniz çok fazla kelime konuşmayı öğrenebilmeleridir. Aslında, bir ingiliz muhabbet kuşu, 1.700'den fazla kelimeyle bir kuş tarafından öğrenilen kelimelerin çoğunun rekorunu elinde tutar.

Çoğu zaman, insanlar düşük seslerinden dolayı bu kaliteyi bile fark etmezler.

Ek olarak, bu kuşlar tek bir kuş olarak veya bir grupta tutulduklarında iyi iş çıkarırlar.

İngiliz Muhabbet Kuşu vs Amerikan Muhabbet Kuşu
Çok ilgili İngilizce muhabbet kuşu ve onun “vahşi”, “Avustralya”, ya da “Amerikan” mevkidaşı küçük, tek farkları onların konuyu daha açık daha adil olacağını söyledi.

Hadi dalalım:

1. Kişilik
Ortak Amerikan muhabbet kuşu çok aktiftir ve bir ingiliz Muhabbet Kuşu kadar evcilleştirilmesi kolay değildir. Bir ingiliz muhabbet kuşunun sakin doğası, sahipleri ve çocukları tarafından bile eğitilmeyi kolaylaştırır.

Ayrıca, Amerikan muhabbet kuşları Avrupalı meslektaşlarına kıyasla gürültülüdür. Genellikle onları çığlık atarken, tıklarken ve hatta alarma geçtiğinde çığlık atarken bulacaksınız.

Öte yandan, ingiliz muhabbet kuşları nispeten sessizdir ve seslerini daha da bastıran düşük bir ses tonuna sahiptir. Sende kalabilir ve komşularının haberi olmaz ama Amerikalı muhabbet kuşu olmaz!

2. Görünüm
Her şeyden önce, bir ingiliz muhabbet kuşunun tüyleri yabani muhabbet kuşlarınınkinden daha uzun ve kabarıktır. Ancak, tüylerinin rengi daha belirgindir.

Tüyleri çoğu zaman Amerikan muhabbet kuşlarına kıyasla parlaktır. Tüylerdeki renk mutasyonlarının karmaşıklığı ile fark daha da belirginleşir.

Ayrıca, daha büyük bir kafa büyüklüğüne sahiptirler ve bazı ırklarda Eskimo şapkasına benzeyen kabarık tüylerle kaplıdırlar. Bu sakallı boynuna tüy gibi İngilizce bir muhabbet kuşu yakalamak yapabilirsiniz.

Kendin gör:

3. Boyut
Bu faktör ilk olmalıydı, çünkü genellikle bu iki kuş arasında ilk fark edeceğiniz şey budur.

Bir ingiliz muhabbet kuşu, bir Amerikan muhabbet kuşunun iki katından daha ağır olabilir. Aynı zamanda daha uzun ve biraz daha uzun.

Bunların hepsi sergiler için seçici üremelerinin bir sonucudur.

4. Ömür
Amerikan muhabbet kuşlarının ingiliz muhabbet kuşlarından daha uzun yaşadığı bilinmektedir. Her zaman böyle olmasa da, bir ingiliz muhabbet kuşunun ortalama ömrü 5-7 yıl, Amerikalı meslektaşı için 7-12 yıl arasındadır.

Uygun bakım ile, ingiliz muhabbet kuşları daha uzun ve daha az sağlık komplikasyonu ile yaşayabilir.

Bir ingiliz Muhabbet Kuşu İçin Uygun Bakım
1. Diyet
İngiliz muhabbet kuşlarına iyi bir tohum karışımı, yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek, makarna ve pelet içeren dengeli bir diyet verilmelidir.

% 25 kanarya tohumu içeren bir muhabbet kuşu tohumu karışımı iyidir ve taze sebzeler çok önemlidir. Bu durumda, ayçiçeği filizi ve pişmiş havuç iyi seçeneklerdir.

Ayrıca, özellikle gagaları büyümeye başladığında, kalsiyum takviyesi olarak mürekkep kemiği ile beslenirler. Bu, görünürdeki herhangi bir şeyi çiğnediklerinde fark edilir.

2. Sıcaklığa Maruz Kalma
Kuşlar, optimum sıcaklığı yaklaşık 60-70 derece Fahrenheit olan bir odada tutulmalıdır. Ayrıca, 40 derecenin altına düşmemelidir.

Bundan daha sıcak veya daha soğuk olan herhangi bir şey, bu tüylü arkadaşlarda sıcak çarpmasına veya hipotermiye neden olabilir.

En uçta, 24 saatlik bir sürede yalnızca maksimum 10 derecelik bir sıcaklık değişimine maruz bırakılmaları gerekir.

3. Kafes Temizliği
Bu, her muhabbet kuşu sahibinin haftada birkaç kez yapması gereken önemli bir rutindir. Düzenli temizlik olmadan, bir evcil kuşun ömrü kısalır ve ingiliz muhabbet kuşu farklı değildir.

Bir ingiliz Muhabbet Kuşu için ana kafesten atıkları filtreleyen ızgaralı bir kuş kafesi almak en iyisidir. Aksi takdirde, kafesi günlük olarak temizlemeniz gerekecektir.

Ayrıca, tünekler ve kafesteki herhangi bir katı madde iyice temizlenmelidir. Bu, bir ingiliz muhabbet kuşunun hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Ayrıca, tünekler çok kirlenirse birkaç ayda bir değiştirilmelidir.

yeşil ve sarı muhabbet kuşu yakın çekim

4. Oyuncaklar
Muhabbet kuşları genellikle eğlenceli ve sosyal kuşlardır.

Yani, eğer bir tane alıyorsanız, onu canlı tutmak için oyuncak almaya hazır olmalısınız!

En sevdikleri oyuncak türleri boncuklu tiplerdir ve tüneklerde sallanmaktan hoşlanırlar. Ama, bazen oyuncak konumlarını değiştirmek için emin olmak gerekir, bu yüzden onları sıkılmış yetişmiyor.

5. Banyo
İngiliz muhabbet kuşlarının hijyeni yeterince vurgulanamaz. Ayrıca haftada 3-4 gün banyo yapmaları gerekir.

Bunu yapmak için, kafese sığ bir kase yerleştirebilir ve kuşun içeri girmesine ve banyosunun keyfini çıkarmasına izin verebilirsiniz. Ancak, kuş bir süre sonra içeri girmezse, kendiniz yıkamak için bir sprey şişesi kullanmalısınız.

Şeffaf bir şişe kullanılmalı ve suyun kirlenmesini önlemek için kullanımdan sonra tenha bir yere yerleştirilmelidir.

İngilizce Muhabbet Kuşu Fiyatı
İngiliz muhabbet kuşlarının fiyatları, kuşların mutasyonuna bağlı olarak 50 ila 90 dolar arasında değişmektedir.

Dolayısıyla, benzersiz renkli ve desenli bir desenin, daha yaygın veya daha basit bir desene sahip olandan daha pahalı olmasını beklersiniz.

Olası Sağlık Sorunları
Şimdi, herhangi bir zamanda olabilecek birçok olası hastalık var ve bunlar burada ele alınamaz.

Herhangi bir muhabbet kuşu hastalığıyla başa çıkmak için en iyi seçenek, herhangi bir usulsüzlük fark ettiğiniz anda bir veterinerle görüşmektir.

Muhabbet kuşlarındaki hastalıkların başlıca nedenleri mantar enfeksiyonlarıdır. Kuş, kusma, halsizlik, gevşek pislikler, kilo kaybı vb. Gibi belirtiler gösterebilir.

Papağan Ateşi, gastrointestinal hastalık, ekşi ürün vb. Gibi başka sorunlar da vardır.

Ayrıca, muhabbet kuşları yaşlandıkça tümörler geliştirir.

Bu kuşlara yardım etmenin ana yolu, iyi hijyen sağlamak ve bir tane satın almayı düşündüğünüz yetiştiricilere dikkat etmektir.