Papağan Üretim Sorunları

Papağan üretiminde yaşayabileceğiniz bazı sorunları kısa bir şekilde sizler için özetledik.

Papağan Üretim Sorunları

Papağan yetiştirmeye çalışırken ters gidebilecek pek çok şey vardır:

  • Kalsiyum eksikliği yumurtanın bağlanmasına neden olabilir, bu nedenle dişilerin diyetlerinde bol miktarda kalsiyum olduğundan emin olun. Yuva yapan kuş stresli bir erkek tarafından saldırıya uğrayabilir, bu nedenle mutlu bir şekilde birlikte yaşadıklarından emin olmak için çifte göz kulak olun. Pek çok şey erkeğin 'kaçmasına', genellikle yer eksikliği ile ilgili sorunlara veya gürültülü ve bölgesel komşuların (insan, köpek, kedi ve kuş gibi) varlığına neden olabilir.
  • Bölgesel erkekler, tüm enerjilerini saldırganlığa harcayabilirler, öyle ki civcivleri beslemenin ek baskısı onları gerçekten öldürür.
  • Aynı veya yakından ilişkili türlerin üreyen bir çifti, stres ve saldırganlığın kaynağı olabilir.
  • Gagasını ve pençelerini bir sonraki kafeste rakibinden alamayan sinirli bir erkek, öfkesini yuva yapan dişiye, yumurtalara veya civcivlere götürebilir. Büyük kuş kafesinin yuva kutusu bölümünü sağlam bir bölmeyle taramak, 'gözden uzak, akıl dışı' bir mantıkla (papağanlar çok görsel olarak uyarılmış hayvanlardır) rekabeti etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir.
  • Çok soğuksa kuşlar üremeyecek. Yuvalama alanları, belirli papağan türleriniz için önerilen bir sıcaklığa ısıtılmalıdır.
  • Bazı çiftler bunu başaramaz. Bu durumda, kadına yeni bir muhtemel partner tanıtmanız gerekecektir (önce başarısız / ilgisiz erkeği çıkarmanız). Not: Bir papağan veya muhabbet kuşu gibi bir sürü kuşu tutuyorsanız, grup sizin müdahaleniz olmadan çiftleşebilir, bu da sürü kuşlarının bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir.
  • Yaşlı kuşlar çiftleşmeye daha az meyilli olacak ve doğanın çağrısına kulak verecek. Genç kuşlar üreme eğilimindedir ve papağan yetiştiriciliğine yeni başlayanlar ilk yıllarında sağlıklı örneklerle başlamalıdır. (Doğru cinsiyetten genç, sağlıklı kuşlar sağlamak için saygın bir yetiştirici burada mutlak bir zorunluluktur!)
  • Birçok yetiştirici, çiftleşmiş kuşları bir hafta boyunca geçici olarak ayırır. Yeniden tanıtıldıklarında, genellikle üreme hormonlarını uyarmak için yeterince heyecanlanırlar.
  • Papağanlarınız vahşi üreme ortamını taklit eden bir ortama içgüdüsel olarak tepki vereceğinden, yuva yapan büyük kuşhanenizde bol miktarda taze dal ve bitki bulundurmak iyi bir fikirdir.