Gürültülü Papağanların Bakımı Hakkında Herşey

Küçük bir muhabbet kuşunuz veya büyük bir Amerika Papağanınız olsun, tüm papağanlar şarkı söylemeyi, konuşmayı ve dans etmeyi seven son derece sosyal hayvanlardır. Aslında, bu kadar çok insanın onlara sahip olmayı seçmesinin nedenlerinden biri de budur.

Gürültülü Papağanların Bakımı Hakkında Herşey

Küçük bir muhabbet kuşunuz veya büyük bir Amerika Papağanınız olsun, tüm papağanlar şarkı söylemeyi, konuşmayı ve dans etmeyi seven son derece sosyal hayvanlardır. Aslında, bu kadar çok insanın onlara sahip olmayı seçmesinin nedenlerinden biri de budur.

Biraz çalıştıktan sonra, temel kelimeleri ve cümleleri telaffuz etmek için bir papağanı eğitebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı papağanlar tiz tonlarında sürekli çığlık atarak ses yeteneklerini başka bir seviyeye taşıyabilirler. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu gibi davranışlar sizin ve evin içinde yaşayan herkes için oldukça can sıkıcı olabilir.

Bu yazıda, bir papağanın çığlık atmasını engellemenin bazı yollarını ele alacağız.

Papağanın Yeterince İlgi Görüyor Mu?
Papağanlar birkaç farklı nedenden dolayı çığlık atabilir, en yaygın olanlardan biri yeterince dikkat çekmemeleridir. Tam yetişkin papağanların 2-3 yaşında bir çocuğun zihniyetine sahip olduğu söylenir, ki bu oldukça şaşırtıcıdır.

Sonuç olarak, kelimeleri öğrenebilir, şarkı söyleyebilir, dans edebilir ve eğitimli eylemler gerçekleştirebilirler. Bu da papağan sahipleri onların dikkatini istemek demektir. Her gün onlarla konuşup oynamazsan, gelip onları kabul etmeni sağlamak için çığlık atmaya başlarlar.

Papağanının dikkat çekmek istediklerinde çığlık atmasını nasıl engelleyeceksin? Bazı sahipler papağanlarının çığlık tuzağına düşecek olsa da, onları gerçekten görmezden gelmeniz önerilir.

Çığlık attıklarında papağanınızla oynamak ya da konuşmak bile onları sadece kötü davranışları için ödüllendirecektir, ki bu tam olarak yapmak istemediğiniz şeydir.Bunun yerine, papağanınızın yanında hiç çığlık atmıyormuş gibi yürümeye devam edin.

Umarım ne yaptıklarını çalışmayan bir mesaj olacaktır; bu nedenle, artık sana çığlık atmaya çalışırken onların zaman israf olmayacak onlar.

Çığlıklarını görmezden gelmenin yanı sıra, bazı sahipler papağanlarını bir su şişesiyle püskürterek bir adım daha ileri götürüyorlar. Bu zaten papağana zarar vermez veya zarar vermez, ancak yaptıklarının kabul edilemez olduğunu bilmelerini sağlar.

İlk başta papağanınızın çığlıklarını görmezden gelmeye çalışın ve bu işe yaramazsa, herhangi bir salgın için kafeslerinin yanında suyla dolu bir sprey şişesi tutabilirsiniz.

Papağanınızın Yiyecek veya Suya ihtiyacı var mı?

Bazı papağanların çığlık atmasının bir başka nedeni de yiyecek veya suya ihtiyaç duymalarıdır. Çalışmakla, çocuklarla ilgilenmekle, akşam yemeğini hazırlamakla ve günlük işlerinizi yapmakla meşgul olduğunuzda, papağanınızı beslemeyi ve sulamayı gözden kaçırmak kolaydır.

Ancak, tıpkı bizim gibi yiyecek ve suya ihtiyaçları var ve sık sık çığlık atarak bunu size bildirecekler. Papağan sağlığınızın üstünde olduğunuzdan emin olun.

Sesine Dikkat Et!
Papağanların sahiplerini taklit etmeyi sevdiği bir sır değil. Doğal olarak televizyonda bir spor oyununda sürekli çığlık atan yüksek sesli bir insansanız, papağanınız bu davranışı yakalayabilir ve sizi taklit etmeye çalışabilir.

Ses seviyelerinizin farkında olun ve etrafınızdayken sesinizi alçaltmaya çalışın. Bu tek başına papağanınızı bağırmayı bırakması için eğitmek için büyük bir adım olacaktır.

Çığlık ile Başa Çıkmak
Peki, papağanınız çığlık atmaya başladığında ne yapmalısınız? Bazı sahipler onları bir su şişesi, tüy silgisi vb. İle cezalandırmaya çalışabilir.

Yine de on kereden dokuzu, bunun davranışları üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Çoğu papağanın dikkat çekmek istedikleri için çığlık attığını anlamalısınız. Papağanınıza bir su şişesi püskürterek, onlara başka bir disiplin cezası uygulayarak, aslında onlara dikkat ediyorsunuz.

Daha iyi bir seçenek, çığlık attıklarında papağanınızı tamamen görmezden gelmektir. Bazı sahiplerin yüksek sesle çığlık atan bir papağanın sesini tamamen engellemesinin zor olduğunu biliyorum, ancak onları durdurmaya teşvik etmek gerekiyor. Bağırırken papağanınıza doğru konuşmayın, okşamayın, hatta yürümeyin. Bırak kendi sistemlerinden çıkarsınlar ve umarım dururlar.

İkramlardan Kaçının
Papağanınızı kötü davranışları için ödüllendirmek istemediğiniz sürece, çığlık atmayı tamamen bırakana kadar onlara muamele vermekten kaçınmalısınız. Papağanlar ara sıra üzüm, elma slaydı veya krakeri bir muamele olarak severler.

Bir önceki yazıda, evcil hayvan papağanınız için ev yapımı atıştırmalık ikramlarını tartıştık. Onları papağanından alıkoymak onlara bağırmanın kabul edilemez olduğunu öğretir. Papağanlar çoğu insanın onlara kredi verdiğinden daha akıllıdır ve çığlık atma davranışlarını muamele eksikliği ile ilişkilendirmeleri uzun sürmez.

Küçük muhabbet kuşlarından büyük Afrika Grilerine kadar tüm papağanlar - irili ufaklı - ses çıkaracaklar. Vahşi doğada bu şekilde iletişim kurarlar, bu yüzden bu davranışı esaret altında sergilemeleri doğaldır.