Crest Kanarya Özellikleri

Crest Kanaryalar hakkında bilgilere bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Crest Kanarya Özellikleri

Kökeni İngiltere’ye kadar giden Cest kanarya kuşu, fiziksel dış görünüşleri dikkat çekicidir. İlginç kafa yapıları oldukça güçlü ve kırmızı renk hariç bütün renklerde sahiptir.

Cest kanarya kuşunda, tepe büyük ve yuvarlak, başı büyük, yuvarlak ve geniştir. Gaga kısa, konik, ensesi kısa dolu ve geniştir. Kanatları kısa ve vücuduna yapışık olduğundan sarkmaz. Tüyleri zengin, parlak, kalça üzerinde horoz tüyleri vardır.

Cest kanarya kuşunun boyu 16 – 16,5 cm’dir. Kuyruğu kısa ve dar, bacakları da kısa olduğundan baldır görünümündedir. Renk maması verilen Cest kanarya kuşunun, tüyleri aynı renktedir. Sakin, mağrur, yarı dik duruşu ile tercih edilen bir kanarya kuşudur.

Cest Kanarya Kuşunun Cinsiyet Belirlenmesi

Cest kanarya kuşunun cinsiyetinin belirlenmesi zordur. Ancak çeşitli yöntemlerle belirlenmeye çalışılmakta olunsa da en kesin sonucu veteriner hekimler belirler.

Yaygın bilinen ve kullanılan kanaryanın altına üflenerek fiğ'ine bakılmasıdır. Fiğ vücuda paralele yakın yatık ise dişi dik duruyorsa erkektir.

Cest kanarya kuşunun, gaga çizgisine bakmak: alt ve üst gaganın kapanmasıyla arada oluşan çizgi gözlere doğru uzuyor gibi düşünüldüğünde göz yuvarlağı bu çizginin üstünde yer alıyorsa dişi çizgi göz yuvarlağını ortalıyorsa kuş erkektir.

Cest kanarya kuşunun, baş kısmı avuç içinde kalacak şekilde tutulur (gözün kapanacak şekilde olması ve kuyruğa değmemek gerekir) bu durumda kuş kuyruğunu aşağı indirirse erkek yukarı kaldırırsa dişidir.

Erkek kuşun gözleri yuvarlak, dişi ise hafif elips şeklindedir. Erkekte gaga, göz çevresindeki ve boğazındaki tüyleri daha parlaktır.

Dişi Cest kanarya kuşu, çiftleşme zamanlarındaki kesik kesik ve boğazı şişmeksizin ötüşleri hariç, diğer zamanlarda ötmezler. Erkek Cest kanarya kuşu ise ötücüdür
Yavru Cest kanarya kuşunun, orta parmağı uzun olan erkek orta parmağı diğer iki parmakla yaklaşık aynı boyda olan dişidir.


Cest Kanarya Kuşu ve Üremesi

Cest Kanarya kuşu için kümes şartları ve yetiştirilen bölgenin iklim  koşulları kanarya üretim başlangıcını belirleyici temel unsurdur. Crest kanarya kuşunun, melez ya da ötüm benzeri ırklara göre daha geç eşleşlemeye hazırlandıkları bilinmekte.

Cest kanarya kuşunun erkeği, dişilere göre eşleşmeye daha geç hazırlanır. Yaklaşık 6-8 hafta önceden erkek kuşu tek kafeslere alınarak nijer, mama, çimlendirme, e-vitamin v.b takviyelerle hazırlanması gerekmektedir.  Cest kanarya kuşunun, tüylerinin kalınlığı göz önüne alındığında anüs etrafındaki fazla tüylerin kesilmelidir. Bu durum eşleşmede üreme sıvısının daha iyi aktarılmasını sağlar. Ancak anüs üzerindeki tüyler kesinlikle kesilmemeli.

Üretim öncesi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta Cest kanarya kuşunun tırnaklarının kesilmeli. Amaç yumurtaların delinmesinin önlenmesidir.

Cest kanarya kuşunun tırnak bakımının yanında kanaryaların gagaları da kontrol edilmeli. Verimli yavru beslemesi istenen kuşlarda gaga huni şeklinde olmalı, gaganın uç kısmı uzamış olduğu görüldüğünde küçük bir makasla kesilmeli.