Kuşlarda Kanat Ayarı Yapılmalı mı?

Kuşlarda kanat ayarı neden yapılmalı? Kanat ayarının artıları ve eksiklerini bu makalemizde görebilirsiniz.

Kuşlarda Kanat Ayarı Yapılmalı mı?

Kuşlarda kanat ayarı kuşçuluktaki en tartışmalı konulardan biri olarak tanımlanabilir. Bazı kuş sahiplerinin, kuşlarının kanatlarını kesmeyi seçmelerinin ve bazı kuş sahiplerinin yapmamalarının birçok nedeni vardır.

Çoğu kuşlar için kanat ayarı tavsiye edilirken, bazı kuş sahipleride bu kararı kendileri verirler ve kuşla vakit geçirirken daha iyi olacağını düşünürler.

Kanat Ayarının Artıları

Kuşlarda kanat ayarını yapmanın birincil nedeni, uçup kaçmasını engellemek içindir. Kuşların "uçuş tüyleri" olarak bilinen birincil tüylerini keserseniz uçamazlar. Bu, evcil bir kuş için tehlikeli olabilecek açık bir kapıdan veya pencereden yanlışlıkla uçmalarını önler.

Evin içinde hareket alanını kısıtlamak ve sağa sola sürekli duvara, pencereye çarpmasını önlemek için çoğu kişi bunu daha güvenli bulabiliyor. Kapalı yaşam, kuşların normalde vahşi doğada karşılaşmadıkları tehlikeler yaratır. Bunlara pencereler, tavan vantilatörleri, fırınlar, kapılar, lavabolar ve tuvaletler dahildir. Bir kuşun kanatlarını kesmek, bu tehlikelere erişimlerini sınırlamaya yardımcı olabilir.

Bir evcil kuşun kanatlarını kesmek de kuşu sahibine daha bağımlı olmaya zorlar. Pek çok insan, bunun bir kuş ile insan arasındaki bağı güçlendirmeye hizmet edebileceğine inanır. Bununla birlikte, insanlarla daha iyi iletişimde bulunulacağına inanılır.

Kanat Ayarının Eksileri

Kuşlarımda bizler gibi duyguları ve hisleri olduğu düşünüldüğünde bir kuşu uçma yeteneğinden yoksun bırakmanın fiziksel ve psikolojik hasara neden olabileceğini iddia edilmektedir. Pek çok insan, uygun şekilde denetlenmeleri koşuluyla uçmanın faydalarının  egzersiz ve zihinsel uyarım  yönünden daha sağlıklı olacağına ve bunun evcil bir kuşun yaralanma riskinden çok daha ağır hasarlar bırakabileceğini düşünür.

Bazı kişiler içinde kuşların kanat ayarını yapmamak için farklı nedenleri vardır. Örneğin, gösteri kuşları tamamen tüylü olduklarında kazanma şansı en yüksek olanıdır. Bazı insanlar ayrıca, kuşların uçması amaçlandığından, kırpmanın özgürlüklerini ve doğal hareketin birincil kaynağını elinden aldığını düşünüyor.

Her ne olursa olsun kanatları kesilen bir kuş kolu kesik bir insan gibidir. Genelde kanat ayarı yapılmış birçok hayvan uçamadığından dolayı hareketsizlikten sağlık problemi yaşayabilirler. Bunların başında tabiki yağlanma sorunları gelir.