Senagal Papağanı Özellikleri

Senagal papağanlarının doğada yaşam tarzı ve özellikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Senagal Papağanı Özellikleri

Senegal papağanı, olağanüstü evcil hayvan kalitesi, sessizliği ve son derece sakin mizacıyla tanınan bir kuş ailesinin parçasıdır. Afrika'da ortaya çıkan (dolayısıyla "Senegal" adı) bu kuşlar, Poicephalus'un en yaygın  türüdür ve evcil hayvan dükkanlarında oldukça kolay bulunurlar .

Yaklaşık 30 cm uzunluğundaki Senegal Papağanı, aynı büyüklükteki diğer bazı tür papağanlar gibi "gösterişli" bir kuş değildir. Çoğunlukla koyu yeşil ve kahverengimsi gridirler, yanardöner yeşil boğazları, sarı göğüslü turuncu uylukları vardır. Gaga ve ayaklar siyahtır ve göz, yüzün daha koyu grisi ile belirlenmiş açık sarı-turuncu renktedir. Oldukça güzel ve harika bir kişiliğe sahipler.

Doğal Yaşam Yeri

Senegal papağanı, yerel meyvelerin, tohumların ve çiçeklerin mevcudiyetine bağlı olarak kendi menzilinde göç ederek Batı Afrika'da geniş bir yelpazede yaşar.

Bakım ve Beslenme

Oyuncaklar bir Senegal papağanı için bir zorunluluktur. Senegaller yumuşak ahşap blokları çiğnemeyi severler. İp oyuncakları da severler, ancak ayağa veya boyuna takılabilecek uzun iplere dikkat ettiğinizden emin olun; ipli oyuncakların düzenli olarak kırpılması bir zorunluluktur. Çanlar takılı akrilik oyuncaklar da iyidir ve tahrip edilebilir malzemelerden daha uzun süre dayanır.

Senegaller genellikle seçici yiyiciler değildir ve sağlıklı sofra yemekleri de dahil olmak üzere her türlü iyi ve besleyici yiyeceğin tadını çıkarırlar. Senegallerin biraz fazla kilolu olma eğilimi vardır, ancak doğaları gereği aktif kuşlardır ve yeterli egzersiz ve iyi bir diyet verilirse şişman olmaktan kaçınırlar. Peletlenmiş temel diyet, başlamak için iyi bir yoldur.

Kişilik ve Davranış

Senegal papağanı bütün gün omzunda oturmayı isteyen, çok tatlı sevecen bir kuş olabilir. İnsanlara çok bağlı olma eğilimindedirler ve onları eğlendirmek için başka bir Senegal'e ihtiyaçları yoktur. Senegaller, gösterebileceğiniz kadar ilgiyi takdir edeceklerdir. Bu kuş size tapacağından, her gün bu sevgiye karşılık vermek en iyisidir, yoksa kederli bir kuşa sahip olma riskini alırsınız.

30 yılı aşkın bir ömrü olan Senegal Papağanı, orta düzey kuş sahipleri için iyi bir evcil hayvandır. Senegallerin yetiştirilmesi zor olmadığından, bölgenizdeki yetiştiricilerden bu kuşu rahatlıkla sahiplenebilirsiniz.

Konuşma Yetenekleri

Senegal papağanları çok konuşkan türler değildir, ancak bazı kişiler oldukça iyi konuşmayı öğrenebilir ve düzinelerce kelimeden oluşan bir kelime hazinesi edinebilir. Gereksiz yere bağıran türler değiller, ıslık çalmaya ve gıcırdamaya daha çok meyillidir. Bir Senegal, komşularıyla diğer papağanlar gibi başınızı şişirmez.

Sağlık ve Genel Koşullar

Poicephalus  papağanları için ana sağlık endişeleri  , kuşlarda yaygın bir mantar hastalığı olan Aspergillosis'tir. Temiz barınma, dengeli beslenme ve stresli olmayan bir ortam içeren iyi bakım, Aspergilloz enfeksiyonu olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bornavirüs (PDD), dikkat edilmesi gereken başka bir durumdur. Bornavirüs enfeksiyonunun belirtileri şunları içerir: yemeye rağmen kilo kaybı, yetersiz sindirilmiş yiyecekler ve yetersizlik.