Jumbo Muhabbet Kuşu

Jumbo muhabbet kuşları hakkında tüm bilgilere bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşu

Türkiye’de çok sevilen ve beslenen Jumbo muhabbet kuşlarının asıl vatanları İngiltere ve Hollanda’dır. Bir yaşında yetişkin kabul edilen Jumbo muhannet kuşları, iyi bakılırsa 8 – 10 yıl yaşarlar. Bu tür iki kısma ayrılıp adlandırılır; Jumbo muhabbet kuşu ve Show Jumbo muhabbet kuşu. Farklılıkları karakteristik özellikleriyle birlikte vücut yapılarıdır.

Konuşmayı çabuk öğrenen Jumbo muhabbet kuşlarının erkek olanları, dişilere göre daha çok kelime öğrenirler.

Jumbo muhabbet kuşlarının, normal muhabbet kuşlarından ayıran özellikleri boyutlarının büyük olmasıdır. Uzunlukları 24 cm olan Jumbo muhabbet kuşları, normal muhabbet kuşlarından iridirler.

Diğer muhabbet kuşlarına göre kafaları daha iri, döşleri geniştir. Tüyleri parlak ve canlı, ibik çevresindeki tüyler daha yoğundur. Jumbo muhabbet kuşları iki yaşına gelene kadar, tüm tüyleri çıktıktan sonra gözleri içe doğru gömülüp, gaganın üstünü tüyler kaplar.

Jumbo muhabbet kuşlarının gagasının üzerindeki cere toz pembe ise dişi, mavi ya da koyu kahverengine yakın ise erkektir.

Jumbo muhabbet kuşlarının, normal muhabbet kuşlarına oranla tüyleri çok fazla olduğundan deri hastalıkları daha sıklıkla karşı karşıya kalırlar. Göz çevreleri, tüylerle çevrili olan gagaları alerji, parazit, mantar gibi hastalıklar görülür. İştahsızlık kaşıntı ve kabarmalar bu hastalıkların belirtileridir.

Jumbo Muhabbet Kuşu Kafesi 

Normal muhabbet kuşlarından iri olan Jumbo muhabbet kuşlarının tek yaşayacak olsalar da kafes ölçüleri (50-60) daha büyük olmalı. Birden fazla Jumbo muhabbet kuşu beslenecekse kafesin büyüklüğü 60 santimetreden büyük olmalı. Büyüklüğe örnek olarak papağan kafesini verebiliriz.  Kafesin içindeki malzemeler uçuşlarına engel olmamalı. Kafesleriyle birlikte konumlandıkları alanda hava akımı olmamalı, rüzgâr almamalı. Kafesin tel aralıkları 1 – 1.3 olmalı. Geniş tel aralıkları olan kafesler tehlikeli olabilir. Kafesin yatay telli olmasına dikkat edilmeli çünkü Jumbo muhabbet kuşları, normal muhabbet kuşları gibi tırmanmayı çok severler.

Jumbo muhabbet kuşlarının ömürlerini geçirecekleri kafeslerinin seçimi ve içlerindeki malzemeler çok önemlidir.

Kafeslerinin içlerine ahşap ve doğal ağaçtan olan birden fazla tünek konulması onları doğal yaşam ortamlarında hissettirip, mutlu edeceği gibi gaga ve tırnaklarının törpülenmesine yardımcı olur. Tünekler kalın olmamalı, tutunmakta zorlanan Jumbo muhabbet kuşlarının yorulmasına sebep olurken çok ince olan tünekler ise tırnaklarının birbirine geçmesine sebep olur. Tünek kalınlığı 1- 1,5 santimetre olmalı. Su ve gaga taşı, kolay ulaşabileceği şekilde yerleştirilmeli. Yemliklerde ise dıştan takılanlardan ve elekli kuş yemliği tercih edilmeli.

Suluğun 100 – 150 milimetre hacminde olması yeterlidir. Gaga taşında ise mürekkep balığı kemiği tercih edilmeli.

Jumbo Muhabbet Kuşu Fiyatları

Jumbo muhabbet kuşlarının ortalama fiyatı 100 ile 300 TL. arasındadır.